PS5 Wi-Fi’ye Bağlanmıyor! Nasıl Düzeltilir?

PlayStation 5’inizi kullanmak için internete ihtiyacınız yok; yalnızca disklerle çalıştırabileceğiniz pek çok harika oyun var. Ancak internet bağlantısı daha geniş bir oyun kitaplığına erişmenizi, arkadaşlarınıza karşı çevrimiçi oynamanızı, önemli güvenlik yamalarını indirmenizi ve bonus içerik satın almanızı sağlar. Yani PS5’iniz Wi-Fi’ye bağlanmıyorsa çok şey kaçırıyorsunuz demektir. İşte Wi-Fi’ye bağlanmayan bir PS5’i nasıl düzelteceğiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

PS5’inizin Wi-Fi’ye Bağlanmamasının Nedenleri

PlayStation 5’inizin Wi-Fi’ye bağlanmamasının birkaç nedeni vardır. En yaygın olanlardan bazılarında size yol göstereceğiz.

Kablosuz İnternetiniz Kesik

Bu, PS5’inizin internete bağlanmamasının en yaygın nedenidir ve genellikle sorun gidermesi en kolay olanıdır.

Playstation Ağı Çalışmıyor

PlayStation Network (PSN) Sony’nin çevrimiçi oyun hizmetidir. Bu ağın dışındaki oyunlarda çevrimiçi özelliklere erişebildiğinizi fark ederseniz, sorun PSN sunucularının kapalı olması olabilir. PlayStation Network’ün hizmet durumunu Sony® web sitesinden takip edebilirsiniz.

PS5 Wi Fi Baglanmiyor
PS5 Wi Fi Baglanmiyor

Sunucuya Playstation Bağlantınız Zaman Aşımına Uğramış Olabilir

PlayStation Network’te oturum açmaya veya bağlanmaya çalışırken, sunucuyla bağlantınızın zaman aşımına uğradığını belirten bir hata mesajı alabilirsiniz. Bunu genellikle PSN sunucuları konsolunuzla iletişim kurmakta sorun yaşadığında, genellikle de ekranın yüklenmesini veya değişmesini beklemek için biraz zaman harcadıktan sonra görürsünüz.

İnternete Bağlanmayan Bir PS5’in Sorunları Nasıl Giderilir?

İnternete bağlanamamak ne kadar sinir bozucu olsa da, sizi hızlı bir şekilde oyuna geri döndürebilecek birkaç basit adım vardır.

Wi-Fi Ağınızı ve Şifrenizi İki Kez Kontrol Edin

Ağ adınız ve parolanız yanlışsa, web’e bağlanamazsınız. Varsayılan ad ve parola yönlendiricinizin arkasında olmalıdır. Bunları değiştirdiyseniz, ki bunu tavsiye ediyoruz, doğru olduklarından emin olmak için her ikisini de PS5’inize tekrar takmayı deneyin.

Bir Ağ Bağlantısı Testi Çalıştırın

Hala sorun mu yaşıyorsunuz? Konsolda bir ağ bağlantısı testi çalıştırın. Bu, internet bağlantınızı kontrol edecek ve sorunun nerede olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. İşte nasıl yapılacağı:

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Ağ’ı seçin.
 3. Bağlantı Durumu > İnternet Bağlantısını Test Et’i seçin.

Konsolunuzu Yönlendiriciye Yaklaştırın

Bazı durumlarda, yönlendiricinizden gelen sinyal PS5’inize bağlanmak için yeterince güçlü olmayabilir. En iyi bağlantıyı elde etmek için konsolunuzu modeme veya yönlendiriciye mümkün olduğunca yaklaştırmayı deneyin.

Playstation’ınızı Yeniden Başlatın

Bunu yapmak eski verileri temizleyecek ve Wi-Fi ağınıza yeniden bağlanmayı denemeye zorlayacaktır. PlayStation’ınızı yeniden başlatmak için kumandadaki PS düğmesine basın, güç simgesini seçin ve ardından PS5’i Yeniden Başlat’ı seçin. Şimdi Wi-Fi’ye tekrar bağlanmayı deneyin.

Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Basit bir yeniden başlatma, yönlendiricinin ucundaki herhangi bir bağlantı sorununu çözebilir. Hem yönlendiricinizi hem de modeminizi (bazen iki ayrı parçadırlar, ancak genellikle tek bir cihazda birleştirilirler) kapatarak, 30 saniye bekleyerek ve ardından tekrar açarak yeniden başlatın.

PS5’ınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

PlayStation’ınız hala Wi-Fi’ye bağlanmıyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Bunu yaptığınızda oyun dosyalarınız silinecek ve konsolunuz varsayılan fabrika ayarlarına geri dönecektir. İşleme başlamadan önce, PlayStation Plus bulut depolama alanını veya harici bir sürücüyü kullanarak bu dosyaları yedeklediğinizden emin olun.

PlayStation Plus bulut depolama alanına yedekleme yapmak için internet bağlantısı gerekir; PS5’inizi Ethernet kablosu kullanarak yönlendiricinize bağladığınızdan emin olun. Ethernet bağlantısı kullanamıyorsanız, bunun yerine harici bir sürücü ile yedeklemeyi tercih edin.

PlayStation Plus bulutunu kullanarak yedekleyin:

 1. Ayarlar > Kaydedilen Veriler ve Oyun/Uygulama Ayarları’na gidin.
 2. Kayıtlı Veriler’i seçin.
 3. Konsol Depolama Alanı’nı seçin, bir oyun seçin ve ardından Bulut Depolama Alanına Yükle’yi seçin.

Harici bir sürücü kullanarak yedekleyin:

 1. USB sürücünüzü konsolunuzun ön veya arka tarafındaki bağlantı noktasına bağlayın.
 2. Ana ekrandan Ayarlar > Sistem öğesini seçin.
 3. Sistem Yazılımı > Yedekle ve Geri Yükle > PS5’inizi Yedekleyin’i seçin.
 4. Yedeklemek istediğiniz öğeyi seçin, ardından İleri’yi seçin. Dosya adı ve dosya boyutu görünecek, ardından Yedekle’yi seçeceksiniz.
 5. Konsolunuz yeniden başlatılacak ve yedeklemeyi başlatacaktır. Ekranda Yedekleme tamamlandı göründüğünde Tamam’ı seçin. Konsolunuz yeniden başlayacaktır.

Fabrika ayarlarına sıfırlamaya hazır mısınız? Bu basit adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Sistem > Sıfırlama Seçenekleri > Konsolunuzu sıfırlayın öğesini seçin.
 3. Sıfırla’yı seçin.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir