Buderus 6A Arızası Nedeni ve Çözümü

Buderus 6A arızası ateşleme başarısızlığı demektir.

Servis Öncesi Ne Yapılabilir?

Dairenizde doğalgazı kontrol etmeniz gerekir. Örneğin ocaklar genelde doğalgazlı olur. Ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Eğer ocak çalışmıyorsa;

 • Kombi ve ocak yanındaki doğalgaz vanasına kontrol edin, vanalar kapalıysa açın (doğalgaz vanaları boru ile aynı hizaya doğru dönükse açık, T şeklindeyse kapalı anlamına gelir),
 • Kapınızın dışında, dairenizde olan doğalgaz saatindeki vanayı kontrol edin, vana kapalıysa açın,
 • Kapı dışındaki doğalgaz saatinde vanada kırmızı mühür varsa bu gazınızın kesildiği anlamına gelmektedir. Doğalgaz faturasını gecikme nedeniyle gazınız kesildiği için doğalgaz faturasını ödeyerek bu durumu doğalgaz firmasına (187’ye) bildirin ve ekipleri gelerek mührü açmasını sağlayın. Mührü kesinlikle kendiniz açmayın. Aksi halde cezası oldukça yüksektir.
 • Doğalgaz vanalarının hepsi açık, doğalgaz saati üzerinde mühür yok ancak yine de kombi ve ocak çalışmıyorsa komşunuza durumu sorun. Aynı durum komşunuz ya da komşularınızda da varsa binadaki ana doğalgaz vanasını kontrol ettirin. Vana kapalı ise açmanız gerekir.
 • Tüm doğalgaz vanaları açık durumda binada doğalgaz kesintisi varsa, bölgede mevcut bir çalışma nedeniyle gazınız komple bölge olarak kesilmiş olabilir. Sonrasında bilgilere 187 doğalgaz hattından ulaşabilirsiniz.
Buderus 6A Arizasi Cozumu
Buderus 6A Arizasi Cozumu

Eğer ocak çalışıyorsa;

 • Kombi yanında yer alan gaz vanasını kontrol edin, vana kapalıysa açık konuma getirin.
 • Doğalgaz vanası açık olduğu halde ocağınız çalışmıyorsa kombi 6A arızasını vermeye devam ediyorsa kombiye reset atmanız gerekir. Kombi panelinde “reset tuşu” varsa 3 saniye kadar tuşa basılı tutarak cihazı reset atabilirsiniz. Böyle bir tuş bulunmuyorsa kombiyi kapatarak yeniden çalıştırabilirsiniz.
 • Buderus 6A arızası devam ediyorsa reset işlemini üst üste maksimum 3 kez tekrarlamalısınız.

Hala sorununuz düzelmiyorsa, Buderus 6A arızası devam ediyorsa servis çağırma zamanı gelmiş demektir.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir