Kombi Tahliye Borusu Su Akıtıyor Sorunu ve Çözümü

Sızdıran bir kombiyi tamir etme yöntemleri, çok kolaydan çok zorluya kadar değişebilir. Sızıntının ilk belirtisinde, birçok kişi kombinin değiştirilmesi gerektiği sonucuna varır, ancak bu her zaman (hatta genellikle) gerekli değildir. Birçok olası düzeltme aslında oldukça basit ve ucuzdur ve bazen kırık bir parçayı değiştirmek, kombi ömrünü birkaç yıl uzatabilir. İşte bir sızıntının kaynağını teşhis ederken ve uygun düzeltmeyi belirlerken aranacak birkaç şey.

Bir kombiden gelen sızıntıları gidermek, sızıntının bulunduğu yere kadar kaynar. Bu sorun giderme adımları, kombi onarmanız, yardım için bir profesyonel çağırmanız veya tamamen değiştirmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Su Temini Hatlarına Bakın

Kontrol edilecek ilk yer, kombi üzerindeki sıhhi tesisat borularıdır. Yukarıdan bir damla kombi üzerine kolayca sızabilir ve hatta yalıtıma doğru ilerleyerek sızıntının tankın kendisinden geliyormuş gibi görünmesine neden olabilir.

Şofben üzerindeki tesisat borularını gerekirse bir merdiven kullanarak kontrol edin. Kombi giden su besleme hatlarına özellikle dikkat edin. Bunlar sert boru bağlantıları veya esnek besleme boruları olabilir. Esnek su besleme boruları, kombi üzerindeki sızıntıların en yaygın nedenidir, çünkü bu boruların, şofben değiştirilmeye hazır olmadan çok önce arızalanması yaygın bir durumdur. Besleme borularının çevresinde yalıtım varsa, boruları kontrol edip gerekirse değiştirebilmek için çıkarın.

Ardından, kombiden giden suyu kapatın. Bu, şofbene giden soğuk su borusu üzerinde bir kapatma vanası olacaktır. Su besleme borularını çıkarmadan önce, suyun akmaya devam edip etmediğini görmek için evin herhangi bir yerindeki bir musluğun sıcak tarafını açarak suyun kapalı olduğundan emin olun. Su başarıyla kapatılmışsa, kombiden su akmamalıdır.

Kombi Tahliye Borusu Su Akitiyor Sorunu
Kombi Tahliye Borusu Su Akitiyor Sorunu

Kombi Nipellerini Kontrol Edin

Kombi soğuk su giriş borusuna ve sıcak su çıkış borusuna bağlayan şofbenin üst kısmındaki şofben nipelleri de kaçak bulmak için başka bir yaygın yerdir. İpler meme ucundaki en ince kısımdır ve içlerinde sızıntı olması olağandışı değildir. Bunu besleme borusundaki bir sızıntıdan ayırt etmek zor olabilir, ancak besleme borusunu değiştirdiyseniz ve hala su sızıntısı gözlemliyorsanız, bunun nedeni meme başıdır.

Şofben nipellerini çıkarmak oldukça zor olabilir ve bir boru anahtarı ve bir miktar kaldıraç gerektirecektir. Bu onarımı yapmadan önce suyu kapattığınızdan ve kapalı olduğundan emin olun. Çoğu durumda, bu bir profesyonel için bir iştir, çünkü yanlış kaldırma birçok soruna neden olabilir.

Tahliye Hattını Kontrol Edin

Kombinin altındaki tahliye vanasında bir sızıntı başka bir yaygın sorundur. Kombi boşalttıktan veya yıkadıktan sonra, boşaltma vanasının tamamen kapanmaması sık görülen bir durumdur. Bu tahliye vanası bir hortum başlığı ile kapatılabilir veya tahliye vanasını tamamen yeni bir vana ile değiştirebilirsiniz. Bu vanayı söküp değiştirmeden önce sıcak suyu kapatmanız ve kombiyi boşaltmanız gerekecektir.

Tankı İnceleyin

Son olarak, önceki incelemelerin hiçbiri sızıntı için bir neden göstermediyse, kombinin içindeki tankın arızalı olması muhtemeldir. Normalde bu, küçük bir damlama değil, büyük bir sel sızıntısı olacaktır. Tank yırtılmış ve sızdırıyorsa, şofben tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir