Kombi Bar Kaç Olmalıdır? Kombinin Basıncı Nasıl Düşürülür?

Şanslıysanız, daha önce hiç kombi basıncını düşünmek zorunda kalmamıştınız. Ancak birçok sistem bir noktada baskıyla ilgili sorunlar yaşar. Çoğu modern kombi, genellikle yıllık bir servisin ve kombi basınç göstergesine ara sıra bir bakışın ötesinde çok az dikkat gerektirir. Bu size ısıtma sisteminde dolaşan suyun basıncını söyler.

Kombi basıncı çok yüksekse, sistemde sızıntı oluşma olasılığı artar. Ancak kombi basıncı çok düşükse sistem de çalışmayacaktır. Bu nedenle, sisteminizin evinizi verimli bir şekilde ısıtmasını sağlamak için doğru kombi basıncını korumak önemlidir. Bunu kendin yapma konusunda endişeli misin? Endişeleniyorsanız veya daha ciddi bir sorununuz olduğundan endişeleniyorsanız, bir profesyoneli arayıp bakmasını sağlayın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombi Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?

Çoğu modern kombi basınç göstergesi, kombi ön tarafında veya kontrol panelinin altında yuvarlak bir kadrandır. Daha eski bir kombi varsa, kombi basınç göstergesi boru tesisatının altında olabilir. Bulamazsanız kullanım kılavuzunuza bakın.

Kombi Basıncı Ne Olmalıdır?

Normal kombi basıncı yaklaşık 1-2 bar arasında olmalıdır. İdeal kombi basıncı, genellikle göstergenin kendisinde yeşil renkte bir aralık olarak işaretlenir. Düşük ve yüksek kombi basınç bölgelerini gösteren kırmızı ile.

Basınç bu kırmızı bölgelerde ise kombinizin çalışmaya devam edebileceğini unutmayın. Ama kapanıyorsa veya açılmıyorsa bir sorununuz var demektir. Kombiniz iyi çalışıyor olsa bile, ara sıra basıncı kontrol etmek iyi bir fikirdir. Ve çok yüksek olduğunda kombi basıncının nasıl serbest bırakılacağını bilmek. Ve kombi basıncının nasıl doldurulacağı – çok düşük olduğunda.

Kombinin Basinci Nasil Dusurulur
Kombinin Basinci Nasil Dusurulur

Isıtma Açıkken Kombi Basıncı Ne Olmalıdır?

Normal kombi basıncı, kombi soğukken yeşil aralığın alt sınırına doğrudur. Kombi sıcakken, ısıttığınızda su genleştiği için kombi basıncının arttığını göreceksiniz.

Kombi Basınç Kaybı Belirtileri

Aşağıdaki durumlarda, sisteminizde kombi basıncının çok düşük olduğunu bileceksiniz:

 • Isıtma veya sıcak su yok
 • Radyatörleriniz düzgün ısınmıyor
 • Basınç göstergesindeki kadran düştü

Kombi basıncınızın neden düşmeye devam ettiğini merak ediyorsanız, en yaygın neden radyatörlerde sızıntı veya kanamadır.

Düşük Kombi Basıncı Tehlikeli Midir?

Hayır – iyi haber şu ki, düşük kombi basıncı tehlikeli değil. Bazen, ısıtma sistemlerinde küçük sızıntılar olabilir – biraz lastikteki yavaş bir delinme gibi. Herhangi bir su kaçtığını fark etmeseniz de, zamanla sistemdeki basınç çok düşük olana kadar düşer. Radyatörlerin havasını yeni aldıysanız, kombi basıncının düştüğünü de görebilirsiniz. Radyatörlerin havasının alınması, sistemdeki havayı tahliye ederek kombi basıncında değişikliğe neden olabilir.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür?

Sisteminizdeki kombi basıncını kendiniz nasıl düşüreceğinizi bilmek ister misiniz? Birkaç basit adımda sorunu kendi kendinize teşhis etmeyi deneyebilir ve kombi basıncını düşürebilirsiniz:

 • Kombiyi kapatın.
 • Doldurma döngüsü valflerinin veya anahtarlı ya da anahtarsız doldurucunun tamamen kapalı olduğunu kontrol edin.
 • Sistemin soğumasını bekleyin, ardından radyatörlerin her birinin havasını alarak basıncı boşaltın. Nasıl olduğundan emin değil misin? Radyatörlerin havasını yanlış şekilde boşaltmak kolay olduğundan dikkatli olun. Bu nedenle, emin değilseniz veya hava alma işlemini gerçekleştirirken bir aksilik yaşarsanız – örneğin pim sıkışırsa veya valfe geri takamazsanız – hemen bir profesyonel çağırın.
 • Her radyatörün havasını aldığınızda, basınç göstergesini kontrol edin. Hala çok yüksekse, bir veya daha fazla radyatörün havasını alma işlemini tekrarlamanız gerekir.
 • Kombi basınç göstergesi yaklaşık 1,2 bar okuyana veya en azından yeşil bölgeye dönene kadar kontrol etmeye devam edin.
 • Kombi basıncı çok düşerse, tekrar doldurmak için yukarıdaki talimatları izleyin. Ancak daha sonra doldurma valflerini kapattığınızdan emin olun.

Kombi basıncınız sürekli olarak kırmızıya yükseliyorsa, bir kombi onarımı ayarlamak en iyisidir. Basınç tahliye valfinde bir sorun olduğunu veya sistemdeki bir arızayı gösterebilir. Bir Gaz Güvenliği Mühendisi sorunu teşhis edip çözebilir, böylece ısıtma veya sıcak su olmadan kalmazsınız.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir