Telefon Neden Geç Şarj Olur Sorunu ve Çözümü

Telefonunuzun pilinin şarj olması aniden çok mu uzun sürüyor? Yepyeni bir telefon genellikle çok daha hızlı şarj olur. Veya telefonunuzun %100’e ulaşması her zaman uzun sürmüş olabilir! Durum ne olursa olsun, ahizenizin daha hızlı şarj olmasına yardımcı olmak için deneyebileceğiniz bazı şeyler var. Bunlardan birinin durumunuza yardımcı olup olmayacağını görmek için bu çözümlere göz atın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kablonuz İyi Durumda Mı?

Akıllı telefonunuzun pilinin yavaş şarj olmasının nedeni genellikle hatalı bir kablodur. Özellikle de uzun süredir sahip olduğunuz bir şarj kablosuysa. Bu aksesuarlar ömürleri boyunca pek çok işkenceden geçer. Onları gezilere çıkarırsınız, üzerlerine basarsınız, karıştırırsınız, çantalara atarsınız, vb. Şarj kablonuzu dikkatlice inceleyin ve herhangi bir önemli aşınma ve yıpranma belirtisi olup olmadığına bakın. Herhangi bir yırtık, bükülme, çizik veya hasar suçlu olabilir. Ne yazık ki, bu sorunun tek çözümü yeni bir kablo satın almak!

Adaptör Nasıl?

Aynısı, şarj tuğlası olarak da bilinen adaptör için de geçerlidir. Bu duvara takılan aksesuardır. Önemli bir hasar olmadığını kontrol edin. Herhangi bir bükülmüş tapa veya çatlamış kısım, onda bir sorun olduğuna dair kesin bir işaret olabilir.

Telefon Neden Gec Sarj Olur Cozumu
Telefon Neden Gec Sarj Olur Cozumu

Zayıf Bir Güç Kaynağınız Olabilir

Stok şarj cihazını ve kabloyu kullanıyorsanız bu büyük olasılıkla bir sorun değildir, ancak pilinizi prizden başka bir şeyle şarj etmeye karar verdiyseniz olabilir. Bazen insanlar telefonlarını dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir piller, arabalar ve çoklu prizlerdeki USB bağlantı noktalarını kullanarak şarj etmekten hoşlanırlar. Bunlar genellikle zayıf güç kaynakları olabilir ve cihazınızı zamanında şarj etmek için gerekli güce sahip değildir. Bir duvar prizine geçmeyi deneyin ve telefonunuzun standartları için yeterince hızlı bir şarj cihazı kullanın.

Doğru Şarj Aksesuarlarını Kullanın

Telefonunuzu aldığınızdan beri şarj cihazlarını veya kabloları değiştirdiniz mi? Telefonunuzun pilinin şarj olmasının uzun sürmesinin nedeni bu olabilir. Piyasada farklı hızlı şarj türleri bulunmaktadır. Bunlarla ilgili her şeyi özel hızlı şarj gönderimizden öğrenebilirsiniz ancak bazıları arasında USB Güç Dağıtımı, Qualcomm Hızlı Şarj, Motorola Turbo Şarj, MediaTek Pump Express, OnePlus Warp Charge, Huawei SuperCharge ve Oppo’nun SuperVooc’u bulunur.

Çoğu zaman bunlar birbiriyle uyumsuzdur. Ayrıca, telefonunuz hızlı şarjı bile kaldıramayabilir! Ve eğer öyleyse, üreticinizin hızlı şarj eden bir kablo/adaptör dahil etmemiş olma ihtimali de vardır. Telefonunuzun özelliklerine bakın ve bunun için doğru şarj aksesuarlarını alın! Ve tüm kablosuz şarjların aynı şekilde yapılmadığını da unutmayın. Bazı kablosuz şarj cihazları diğerlerinden daha hızlıdır!

Telefonu Şarj Olurken Mi Kullanıyorsunuz?

Yoğun bir kullanıcıysanız ve telefonunuzu tüm gün kullanmayı bırakmıyorsanız, muhtemelen şarj olurken de dinlenmesine izin vermiyorsunuzdur. Ahizenizi prize takılıyken kullanmak çok fazla kaynak gerektirebilir ve pilinizin daha yavaş şarj olmasına neden olabilir. Bir ara ver! Belki bu arada bir tablet veya başka bir cihaz kullanın.

Pil Ölüyor Olabilir

Telefonunuzu uzun süredir kullandıysanız ve cehenneme verdiyseniz, bu muhtemelen pilinize zarar vermiştir. Piller, kaçınılmaz olarak, zamanla bozulur. Birçok döngüden geçerseniz, onları yoğun şekilde kullanırsanız ve ısınmalarına izin verirseniz, bunu daha hızlı yaparlar. Pilinizi mümkün olduğunca uzun süre nasıl sağlıklı tutacağınıza dair bazı ipuçlarını öğrenmek için önceki bölümde bağlantısı verilen gönderiye göz atın.

Fabrika Verilerine Sıfırlama

Eski telefonunuzu bırakmadan önce denenecek son bir şey fabrika verilerine sıfırlama olabilir. Bu işlem, cihazınızdaki her şeyi siler ve temiz bir başlangıç ​​sağlar. Esasen ahizenizi ilk açtığınızda olduğu gibi bırakacaktır (en azından yazılım açısından).

Ancak bu neden yavaş şarjı iyileştirsin? Bazen uygulamalar ve telefon işlemleri telefonunuzun kaynaklarına zarar verir ve neler olup bittiğini tam olarak belirlemek zor olabilir. GPS çok mu aktif? Belki sorun bir sistem uygulamasıdır ya da düzinelerce uygulamanızdan biri kafayı yemiş olabilir. Durum ne olursa olsun, fabrika verilerine sıfırlama işlemi hepsini stoğa geri getirecektir. Dene. Tam bir silme işleminden sonra telefon hala yavaş şarj oluyorsa, sorun muhtemelen donanımdan kaynaklanmaktadır.

Telefonunuzu Yükseltmenin Zamanı Geldi Mi?

Bu kulağa ne kadar üzücü gelse de, her cihaz ömrünün sonuna gelir. Telefonunuz gerçekten şarj olmakta zorlanıyorsa (ve şarjı tutuyorsa) ve yukarıdaki yöntemlerin hepsini denediyseniz ve başarılı olamadıysanız, belki de artık bırakmanın zamanı gelmiştir. Bazı gerçek pil canavarlarını görmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdaki seçeneklere bakın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir