Telefon İlk Aramada Çalmadan Meşgule Düşüyor Hatasının Çözümü

Gelen arama meşgule düşüyor sorunu Android ve iPhone kullanımı ile başlamadı. Akıllı telefonları kullanmaya başlamadan çok önce, telefon almak ve arama yapmak, kısa mesaj göndermek ve almak için bir telefon yapıldı. Ve o zamanlar bile, hattınız her zaman meşgul göründüğü için – tercihleriniz veya bazı ayar hataları nedeniyle arayanlar size ulaşamayabilirdi.

Geçmişte kullandığımız ‘akıllı olmayan telefonlar’ ile gelen arama meşgule düşüyor sorununu çözme şeklimiz, elbette şimdi Android ve iPhone’larımızda çözme şeklimizden farklı. Burada bir sorununuz olduğunu belirledikten sonra, bunu akıllı cihazınızda çözmek oldukça kolaydır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Gelen Arama Meşgul Sorunu Yaşadığımı Nasıl Anlarım?

Arkadaşlarınızdan size nasıl ulaşmaya çalıştıklarını ancak ulaşamadıklarını duymaya başlayana kadar, gelen arama meşgul sorununu asla bilemezsiniz. Birisi aradığında telefonunuzun neden meşgul olduğunu sorabilirler veya ‘çağrı yönlendirme’ sorusunu sorabilirler – aramalarınız neden her zaman yönlendiriliyor?

Bazı durumlarda, kişinin aramanın yapıldığını bile bilmediği belirli bir numaradan cevapsız arama olduğuna dair mesajlar alabilirsiniz. Bu ne kişisel ilişkiler ne de iş ilişkileri için iyi bir durum değil. Ulaşılamadığınız için kaçırabileceğiniz fırsatları hayal edin. Arkadaşlarınızın aramalarını kasten engellediğinizi veya aramalarını engellediğinizi düşünmelerinden kaynaklanabilecek yanlış anlamalara ne dersiniz? Peki nasıl düzelteceğiz? Aslında düzeltmek oldukça kolaydır. En yaygın nedenler uçuş modu, çağrı engelleme, çağrı yönlendirme veya çağrı otomatik reddetmedir.

Telefon Ilk Aramada Calmadan Mesgule Dusuyor Hatasinin Cozumu
Telefon Ilk Aramada Calmadan Mesgule Dusuyor Hatasinin Cozumu

Android ve iPhone’da Uçak veya Uçuş Modunu Kontrol Edin

Bu adımlar iPhone ve Android telefonlar için aynı şekilde çalışır;

 • Bildirim Panelinize gidin. Buraya gelmek için ekranınızı aşağı doğru kaydırmanız yeterli.
 • Uçuş/Uçak/Uçak modunu arayın Mavi renk gösteriyorsa, açıktır. Kapatın.
 • Şimdi bundan sonra telefonunuzu başka bir cihazdan aramayı deneyin.

Sorun devam ederse, arama engellemenin açık olmadığını onaylamanız gerekir.

Arama Engellemeyi Kapatın

Telefonunuzda bir arama engellemeyi etkinleştirdiyseniz, bu sorunun çözülebilmesi için önce onu kapatmanız gerekir. iPhone’unuzda;

 • Cihazınızda Ayarlar’a gidin.
 • Aramalar > arama engellemeyi kontrol et > Kapat’a tıklayın
 • Telefonunuzun markasına bağlı olarak, arama engellemeyi bulmak için yine de Ek ayarlar’a dokunmanız gerekebilir.

Android cihazınızda arama engelleme nasıl kapatılır;

 1. Menüdeki uygulamalarınız arasında arama simgesine dokunun.
 2. Size daha fazla seçenek göstermek için arama çubuğunun yanındaki üç dikey noktaya dokunun > Ayarlara dokunun > Arama hesaplarına dokunun. Tüm ağlarınız burada listelenecektir.
 3. Gelen arama meşgul sorunu olan şebekeye dokunun > Arama Engellemeyi Seçin > Tüm arama engelleme seçeneklerinin kapalı olduğundan emin olun.
 4. Çift emin olmak için. Tümünü devre dışı bırak ‘a tıklayın, sim şifrenizi girin ve tüm arama engellemeyi devre dışı bırakın.

Çağrı Yönlendirmeyi Kapatın

İlk iki seçenek sorunu çözmezse, sonraki şey çağrı yönlendirmeyi etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol etmektir. Bazı insanlar bir toplantıdayken veya telefonlarıyla meşgulken açar ve kapatmayı unutur.

 1. Ayarlara gidin > Çağrı ayarlarına tıklayın > Çağrı yönlendirmeye tıklayın.
 2. Tüm arama yönlendirmeyi devre dışı bırak veya Tüm arama yönlendirmeyi kapat üzerine dokunun. Telefonunuzun görüntülediği iki seçenekten hangisi yeterli olacaktır.

Bazı Android telefonlarda, telefonunuzun Ayarlar altında arama ayarları olmayabilir. Bu durumda, aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bir arama yapmak istiyormuş gibi arama simgesine dokunun.
 2. Size daha fazla seçenek göstermek için arama çubuğunuzun yanındaki üç dikey noktaya dokunun > Ayarlara dokunun > Arama hesaplarına dokunun.
 3. Cihazınız ikili veya üçlü sim kullanıyorsa, tüm ağlarınız listelenecektir. Gelen arama meşgul sorunu olan şebekeye dokunun > Arama yönlendirmeyi seçin. Tüm seçeneklerin kapalı olduğundan emin olun.
 4. Her zaman ilet seçeneği açıksa, üzerine dokunun ve Asla ilet olarak ayarlayın.

Otomatik Reddetme Ayarlarını Kontrol Edin

Samsung ve Infinix gibi bazı Android markaları için otomatik reddetmenin etkin olmadığından emin olmak için de kontrol etmelisiniz.

 1. Samsung için, Ayarlar > Çağrı Ayarları’na gidin > Tüm çağrılar’a dokunun > Otomatik Reddet’e gidin ve devre dışı bırakın
 2. Infinix için Çağrıyı reddet olarak programlanmıştır. Bunu düzeltmek için, bildirim panelini aşağı kaydırın > “ çağrıyı reddet” simgesine dokunun ve kapatın.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir