Samsung B310E Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Samsung B310E şebeke sorunu nasıl çözülür sorusu bu modeli kullanan kullanıcıların sıklıkla merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Genel olarak bu sorun şebekenin düşük çekmesi veya hiç çekmemesi olarak kendisini gösteriyor. Bu bakımdan da şebeke sorunu olduğunda hattınız kullanılamaz oluyor ve kapalı olarak gözüküyor.

Samsung B310e Sebeke Sorunu Nasil Cozulur 780x470 1
Samsung B310e Sebeke Sorunu Nasil Cozulur 780×470 1

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Samsung B310E Şebeke Sorunu Neden Olur?

Samsung B310E şebeke sorunu sık olarak görülebilir. Öncelikle Samsung B310E sık kullanıma sahip bir telefondur ve tuşlu telefonlar arasında en sık tercih edilen modeldir. Başta yaşlılar olmak üzere askerde olanlar tarafından da yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Tuşlu telefon olduğu için aslında cihazda görülebilecek sorunlar da kısıtlıdır. Ancak şebeke sorunu ortaya çıktığında telefon bir tür çekmediği için hattınız ulaşılmaz olur. Bu da karşı taraftan yapılan aramalarda cihazınızın kapalı görünmesine, sizin de arama yapma veya mesaj gönderme gibi eylemleri yapamamanıza yol açar.

Samsung B310E şebeke sorunu nedenleri ise farklı etmenlere dayanmaktadır:

 • Öncelikle sorun cihazınızdan değil, operatörden kaynaklı olabilir. Eğer sorun operatörden kaynaklıysa kısa süre içinde çekimin düzelmesi gerekir.
 • Bazı durumlarda kapsama alanının dışına çıkıyor olabilirsiniz. Örneğin operatör sinyallerini engelleyecek bir ortamda olmanız veya kapsama alanının sağlanmadığı yerlerde bulunmanız bu duruma sebeptir.
 • Cihazın klon yani çoğaltılmış cihazsa bu durumda yüksek ihtimalle IMEI kaynaklı bir sorun yaşanabilir. Cihazınızın IMEI kaynaklı sorun yaşaması halinde cihazı tekrar kullanmanız için IMEI kaydı oluşturmanız gerekir.
 • En büyük temel neden ise dil yazılımından kaynaklıdır. Samsung B310E şebeke sorunu için neredeyse yüzde 90 oranında sebep dil yazılımıdır. Bu sorun aşağıdaki başlıkta daha detaylı ele alınacaktır.

Samsung B310E Dil Yazılımı Kaynaklı Şebeke Sorunu

Samsung B310E şebeke sorunu için en büyük etmen dil yazılımıdır. Bu modeller daha uyguna mal edilmek için telefon satıcıları tarafından farklı ülkelerden alınmaktadır. Samsung zaten bu cihazın üretimini günümüzde yapmamaktadır. Ancak farklı ülkelerde legal olmayacak şekilde üretim yapılmakta veya kullanılmamış olan cihazlar alınarak diğer ülkelerde satılmaktadır.

Özellikle Türkiye’deki telefon satıcılarının büyük çoğunluğu Arap ülkelerinden bu modeli temin ettiği için satıştan önce cihaza Türkçe dil yazılımı yüklemektedir. Türkçe yazılımın yüklenmesi ise cihazda şebeke sorununa yol açmaktadır. Bunun sebebi ise yazılım atarken şebekenin çalışmasını sağlayan NV.bin dosyasının zarar görmesidir.

Samsung B310E Şebeke Sorunu Çözümü

Şebeke sorununun çözümü için öncelikle bu soruna yol açan etmeni doğru değerlendirmeniz gerekir. Eğer operatörden kaynaklı bir sorunsa sorun kendiliğinden kısa süre içinde düzelecektir. Ayrıca çekim alanından kaynaklı bir sorun varsa bu sorun da kapsama alanına girdiğinizde yine düzelecektir. Ancak çekim alanında olmanıza veya operatörün sorunsuz çalışmasına rağmen şebeke sorunu varsa bu durumda yazılımdan kaynaklı bir durum söz konusudur.

Samsung B310E şebeke sorunu çözümü için bu durumda şu adımları takip etmelisiniz:

 • Öncelikle Spreadtrum_usb_driver_ sürücüsünü internetten bularak bilgisayarınıza kurulumunu yapın.
 • Sonrasında yine internetten NV.bin dosyasını indirin.
 • Samsung Tool Pro programını çalıştırın.
 • Programı açtıktan sonra buradan “backup” sekmesine gelin.
 • Sonrasında telefonu kapatın ve devamında orta tuşuna basılı tutarak USB kabloyla bilgisayara bağlantı gerçekleştirin.
 • Samsung Tool Pro Com Port bölümünde ise cihazın bağlantı noktasını doğru olarak seçin.
 • Backup bölümünde ise Write NV sekmesine tıklayın.
 • Masaüstüne çıkardığınız NV.bin dosyasını seçin ve yükleme işlemini başlatın.
 • Eğer yükleme  sorunsuz olursa ekranda OK yazısı belirecektir.
 • USB bağlantıyı kestikten sonra Samsung Tool Pro programında Repair kısmına gelin.
 • Buradan cihazınızın IMEI numaralarını ilgili kutucuklara yazın.
 • Sonrasında ise USB bağlantısını tekrar sağlayın ve programdan Com Port kısmından bağlantıyı başlatın.
 • Programdaki Repair kısmına tıklayın ve tamir işleminin bitmesini bekleyin.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir