iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Bu makalede, birisi iPhone pilinin aniden bittiğini ve uzun süre şarj tutmadığını tespit ettiğinde çoğu durumda işe yaradığı tespit edilen kanıtlanmış düzeltmeleri anlatacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Pil Kullanımını Kontrol Edin

iPhone pilinizin aniden bittiğini görürseniz, ilk şey açıkça aklınıza gelir – telefonum neden bu kadar hızlı bitiyor ve iPhone pilimi ne tüketiyor?

İOS 9 ve sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, iPhone pilinizin neden hızlı tükendiğini bulmanıza yardımcı olan Pil Kullanımı adı verilen mükemmel bir yeni özelliğe sahiptir. Bu özellik, iPhone pilimi neyin tükettiğinden emin olmadığınızda, iPhone pilinizin boşalmasından sorumlu suçlu uygulamayı tanımlar.

İPhone pilinizin hızla tükendiği suçlu uygulamayı bulduğunuzda, uygulamayı ilk adım olarak güncelleyebilirsiniz. Uygulama hala soruna neden oluyorsa, sonunda kaldırabilirsiniz. Bu uygulamaların iPhone pilinizin tükenmesinden sorumlu olmadığını fark ederseniz, bu uygulamaları her zaman yeniden indirebilirsiniz. iPhone veya iPad’inizdeki pil kullanımını kontrol etmek ve şüphelerinizi gidermek için aşağıdaki adımları izleyin;

  1. Ayarlar’a gidin > Pil’e dokunun;
  2. Pil ekranında Pil Kullanımı özelliğinin yüklenmesi için birkaç saniye bekleyin;
  3. Her uygulamanın son 7 günde kullandığı pil yüzdesini görmek için “Son 7 Gün” seçeneğine dokunun;
  4. Her uygulamanın ayrıntılı bilgilerini görmek için ‘zaman’ işaretine dokunun;
  5. iPhone pilinizi en çok hangi uygulamaların tükettiğini öğrenin;
  6. Artık suçlu uygulamaları güncellemeye veya kaldırmaya karar verebilirsiniz. Nadiren kullandığınız herhangi bir uygulamanın pilinizi anormal şekilde tükettiğini fark ederseniz, uygulamayı kaldırın;
iPhone Sarj Cabuk Bitiyor
iPhone Sarj Cabuk Bitiyor

Düşük Güç Modunu Etkinleştirin

Düşük Güç Modunun etkinleştirilmesi iPhone pil tüketimini azaltır ve iPhone pilinizin normal modda olduğundan birkaç saat daha uzun süre dayanmasını sağlar. Düşük Güç Modu açıkken, posta alma, arka planda uygulama yenileme, otomatik indirmeler ve bazı görsel efektler otomatik olarak azaltılır veya kapatılır. Bu, iPhone’unuzun pil ömrünü büyük ölçüde artıracaktır. Etkinleştirildiğinde, iPhone’da Sarı pil çubuğunu göreceksiniz. Bunu etkinleştirmek için ayarlara gidin > Pil’e dokunun > açmak için ‘Düşük Güç Modu’nun yanındaki anahtarı değiştirin. Bu özellik yalnızca iOS 9 ve sonraki sürümlerle çalışan iPhone’larda mevcuttur ve iPad’de bu özellik yoktur.

Uyanmak İçin Kaldır’ı Kapatın

iPhone ayarlarınızdaki ‘Uyandırmak İçin Kaldır’ seçeneği iOS 10’da varsayılan olarak açıktır. Uyandırmak için Kaldır özelliği, iPhone veya iPad ekranınızı düz bir zeminden kaldırdığınız anda otomatik olarak uyandırır. İPhone’unuz elinizdeyken çok hareket ederseniz, iPhone ekranınız otomatik olarak uyanır ve iPhone pilinizin hızlı bitmesinin nedenlerinden biri olan sürekli açık kalır. Bu nedenle, iPhone’unuzun pili hızla tükenirse, iPhone pil ömründen tasarruf etmek için herhangi bir zamanda ‘Uyandırmak için Kaldır’ özelliğini kapatın.

Bunu yapmak için Ayarlar’a gidin > Ekran ve Parlaklık’a dokunun > kapatmak için ‘Uyandırmak için Kaldır’ın yanındaki anahtarı değiştirin.

Uygulamaları Güncelleyin (iOS güncellemesi dahil)

Bazen eski uygulamalar iPhone 6, iPhone 7 veya iPhone 8 pilinizin aniden bitmesine neden olabilir. Normalde yazılım güncellemeleri, çoğu zaman, bazıları iPhone pilinizin hızlı bitmesine neden olabilecek hata düzeltmelerini içerir. Apple yeni bir iOS güncellemesi yayınladığında geliştiriciler de uygulamalarını en son sürüm için hazırlar ve optimize eder. Bu nedenle, iPhone veya iPad’inizin en son iOS sürümüne sahip uygulamalarla çalıştığından emin olun. Mevcut tüm uygulamaları güncellemek için zaman ayırmak iPhone veya iPad pilinizin ömrünü önemli ölçüde etkileyebilir.

Uygulamaları güncellemek için App Store’u açın > ekranın sağ alt köşesindeki ‘Güncellemeler’e dokunun > sağ üst köşedeki ‘Tümünü Güncelle’ye dokunun.

Arka Planda Uygulama Yenileme’yi Kapatın

‘Arka Plan Uygulaması Yenileme’, iPhone’unuzdaki uygulamaları arka planda yeniler; bu, uygulamalarınızın siz onları kullanmadığınız zamanlarda bile güncellenmeye devam ettiğini gösterir. Bu, uygulamaların yükleme süresinden tasarruf etmek için tasarlanmıştır. Ancak tüm açık uygulamalarınızın arka planda sürekli olarak güncellenmesine ve yenilenmesine izin vermek, iPad veya iPhone pilinizin aniden bitmesi sorununun nedenlerinden biri haline gelir. Bu nedenle, iPhone veya iPad’inizin pil ömrünü uzatmak için bu özelliği kapatmalısınız.

Kapatmak için Ayarlar> Genel> Arka Plan Uygulaması Yenileme> ‘Arka Plan Uygulaması Yenileme’ seçeneğini kapalı konuma getirin.

Konum Hizmetleri’ni Devre Dışı Bırakın

iPhone Konum Hizmeti, iPhone pilinizin aniden bitmesinin nedenlerinden biri de olabilir. iPhone’un konum hizmeti, GPS, Bluetooth, WiFi erişim noktası ve mobil kule konumunu kullanarak yaklaşık konumunuzu belirler ve bilgileri restoran bulmanıza yardımcı olan farklı uygulamalara iletir ve sizin için daha fazlasını yapar. Ancak, bir ağ üzerinden veri gönderen herhangi bir hizmet gibi, çalışması için pil gücüne ihtiyaç duyar. Bu nedenle, Konum Hizmeti’ni kullanmanız gerekmiyorsa ve hemen kullanmayı düşünmüyorsanız, iPhone pilinizin bitmesini önlemek için kapatın.

Kapatmak için Ayarlar’a gidin > Gizlilik’e dokunun > Konum Servisleri’ne dokunun > ‘Konum Servisleri’nin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirin.

Uçak Modu’nu Açın

iPhone pilinizin aniden çok hızlı tükendiğini görüyorsanız, bunun başlıca nedenlerinden biri zayıf hücresel hizmet olabilir. Düşük sinyalli bir yerde olduğunuzda, iPhone’unuz aramaları alacak ve veri bağlantısını sürdürecek kadar bağlı kalmak için antene giden gücü artıracaktır. Bu, iPhone pilinizi kısa sürede tüketir.

iPhone pilinin bitmesini önlemek için, Kontrol Merkezi’ne erişmek için cihazınızın Ana ekranının altından yukarı kaydırarak ve Uçak modu simgesine dokunarak ‘Uçak modu’nu açın veya Ayarlar > Uçak Modu > ‘Uçak Modu’nu Açık konuma getirin konum. Sinyalin güçlü olduğu bir alana geri döndüğünüzde, Uçak modunu kapatmak için aynı adımları kullanın. Ancak, iPhone’unuzun Uçak modunun açık olduğu süre boyunca herhangi bir telefon görüşmesi yapamayacağınızı veya alamayacağınızı lütfen unutmayın.

Titreşim’i Kapatın

Titreşim uyarıları, özellikle çok sayıda push bildirimi aldığınızda iPhone pilinizi her şeyden daha fazla tüketebilir. Telefonunuzda titreşim uyarılarını kapatırsanız, pil ömründe önemli bir iyileşme olduğunu fark edeceksiniz. Titreşimi kapatmak için Ayarlar > Sesler’e gidin > ‘Zil Sesinde Titreşim’ ve ‘Sessizde Titreşim’i kapatın.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir