Kombide Petek İşareti Yanıp Sönüyor Hatası ve Çözümü

Kombinizin ekranında petek işareti yanıp sönüyor ise cihazın ısıtma talepleri gerçekleştirip istenilen sıcaklığa ulaştığını belirtir. Bu bir hata veya arıza değildir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kalorifer Sembolü Neden Yanıp Söner?

Bu durumlarda brülörde alev söner, devir daim pompası suyu bir süre kadar tesisatta dolaştırmaya devam edecektir ve bu sebeple yakıt tüketimi duracaktır. Ancak; kombi ekranınızda petek işareti sabit yandığı halde ya da yanıp söndüğü durumlarda peteklerde ısı gelmiyorsa bu bir arıza durumu olabilir. Bu durumlarda servisi çağırmadan önce yapılması gereken işlemler şu şekildedir;

Kombi Tesisat Basıncı Kontrol Edilmeli

Tesisat basıncı yani bar olarak isimlendirilen gösterge eğer 1 barın altında ise kombi tesisatına su basılması gerekmektedir. Basınç değeri 1,5 bara getirmeniz gerekir.

Kombide Petek Isareti Yanip Sonuyor Hatasi
Kombide Petek Isareti Yanip Sonuyor Hatasi

Kombi Altındaki Tesisat Vanaları Kontrol Edilmeli

Kombi altında kalorifer sistemleri için ayrı sıcak su sistemi için ayrı bir tesisat borusu bulunur. Bu borulardan 2’sinin üzerinde vanalar vardır. Kalın boru üzerindeki tesisat vanası kalorifer tesisatı için kullanılmaktadır ve bu vanaların açık olması gerekmektedir. Vana borusu ile aynı hizada değilse yani kapalıysa aynı hizaya getirmeniz gerekmektedir.

Petek Vanaları Kontrol Edilmeli

Peteklerin sağında ve solunda giriş ve çıkış vanaları bulunur. Bu vanaların bir tanesinin bile kapalı olması durumunda peteklerin ısınmamasına sebep olacaktır. Petek vanalarını kontrol ederek “+” yöne doğru çevirmeniz gerekmektedir. Bazı petek vanaları “+,-“ yönleri yerine “K (Kapalı), A (Açık) olarak üzerinde belirtmektedir. Bu şekilde vanaları açmanız gerekir.

Kombi Nasıl Sıfırlanır?

Tüm kombilerin sıfırlama düğmesi bulunmaktadır, ancak nasıl kullanılacağı kombinizin modeline göre değişir. Düğmeyi göremiyorsanız, kombi ile birlikte gelen kullanım kılavuzuna bakın. Bu aynı zamanda kombinizin nasıl sıfırlayacağınızı açıklamalıdır. Yine de çoğu durumlarda, sıfırlama düğmesini bulduktan sonra yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Düğmeye basınız ve basılı tutarak (1-5 saniye arası)
  • Kombinin yanmasını bekleyiniz (bu birkaç dakika sürebilmektedir)
  • Sorunu daha kötü hale getirebileceğinden, düğmeye birkaç kez basmamaya dikkat ediniz.

Alev yanacağından, hata kodu kaybolacağından ve (turuncu veya kırmızı yerine) yeşil bir ışık görebileceğinizden kombi sıfırlanıp sıfırlanmadığını anlarsınız. Yukarıdaki yapılan işlemleri yaptınız ancak yine de peteklerinizde ısı oluşmuyor ise teknik bir sorun vardır. Bu durumlarda servisten yardım talep etmeniz gerekir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir