Kombi Basıncı Neden Yükselir, Tehlikeli Midir? Çözümü Nedir?

Kombiniz, günlük olarak ince bir kombi basınç hattından geçer. Çok yüksek değil, çok düşük değil. Ancak, kombi basıncı yüksek olursa ne olur? Nedenleri nelerdir ve nasıl düzeltilebilir?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kombi Basıncı Nedir ve Çok Yüksek Olması Neden Önemlidir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, kombi basıncı – kombi sisteminizdeki (temelde borular ve bileşenler içindeki) su ve hava dengesidir. Kombinizin evinizdeki boruların etrafına sıcak su pompalaması için, ister banyo, duş veya radyatörlerinizi ısıtmak için – sistem basıncının yeterli olması gerekir.

Düşük kombi basıncı = İyi değil.

Yüksek kombi basıncı = İyi değil.

Çok düzenli olarak basınçla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, yenisini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Aslında, kombi basıncınız düşmeye devam ederse, bunun daha ciddi bir işaret olabileceğini biliyor muydunuz?

Kombi Basinci Neden Yukselir
Kombi Basinci Neden Yukselir

Kombi Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?

1 ile 2 arasında herhangi bir yer idealdir. Genel olarak konuşursak, 2.5’in üzerindeki herhangi bir şey çok yüksektir (ve 1’in altı çok düşüktür.) Kışın sıcak su ve ılık havaya daha fazla ihtiyaç vardır. Sonuç olarak, kombiler bu ihtiyacı karşılamak için 2,5’e kadar dalgalanabilmektedir. Kombi basıncınız 2,5’ten yüksekse ve termostatı açmadıysanız, bu sistemde bir şeylerin ters gittiğinin açık bir işaretidir.

Bir Kombinin Yüksek Basıncın Sebebi Nedir?

Artık kombinin temellerini ve nasıl çalıştıklarını anladığımıza göre, yüksek kombi basıncının bazı nedenleri nelerdir.

Yüksek Su Seviyeleri

Kombinizin su seviyesi yüksek olabilir ve bu genellikle artan kombi basıncının nedenidir. Düşük basınç seviyelerini artırmak için yakın zamanda su eklediyseniz, çok fazla eklemiş olabilirsiniz.

Bir su kaçağı, kombide çok fazla su olduğunun en belirgin işaretidir. Bir sızıntı fark etmezseniz, önce kombiyi kapatarak su seviyenizi kontrol edin. Basınç göstergesini okuyun. Basınç seviyesi 1’den yüksekse, sistemde çok fazla su var demektir. Ayrıca sıcak su sisteminizi açık bırakıp bırakmadığınızı da kontrol etmelisiniz. Sıcak su deponuzu sürekli açık bırakıyorsanız, kombi, tesisat ve ısıtma sistemlerinize gereksiz yük bindirebilir.

Arızalı Parçalar

Arızalı bir basınç tahliye vanası, yüksek kombi basıncının yaygın bir nedenidir. Düzgün çalışan bir basınç tahliye vanası, aşırı basıncı serbest bırakmalı ve seviyeler çok yükselirse kombinin kapatılması gerekir.  Artan basınç seviyeleri, çalışamayan ve aşırı basıncı serbest bırakamayan hatalı bir basınç tahliye vanasının en iyi göstergesidir. Fakat arızalı bir PRV’niz olduğunu başka nasıl söyleyebilirsiniz? İşte bazı işaretler:

 • Su sızıntısı
 • Hava kaçağı (kombi çalıştırdığınızda hissedilen azalan seviyeler)
 • Çıngırak veya ıslık sesleri
 • PRV’yi kaplayan kir, pas ve tiftik

Radyatörünüzün havasını aldıktan sonra bu belirtiler düzelmezse (ki bunu birazdan keşfedeceğiz), doldurma döngüsü de dahil olmak üzere başka hatalı parçalar da olabilir. Düzgün kapatıldığında, doldurma döngüsü fazla suyun sisteme girmesini önler. Bu kısmen açıksa, basıncı artırabilir.

Eski Kombi

Bir kombi, kullanım ömrü boyunca aşınma ve yıpranma yaşar ve performansının düşmeye başladığı bir nokta gelir. Bu, aşırı basınç dalgalanmalarının meydana gelebileceği zamandır. Çoğu kombi yaklaşık 10 yıllık bir ömür boyu garantisi vardır. Ünitenizin yaşı yukarıdaysa, onarımlarla ömrünü biraz daha uzatabilirsiniz; bununla birlikte, kombi tamamen değiştirmek genellikle daha uygun maliyetli ve enerji açısından daha verimlidir.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürürüm?

 1. Kombiyi kapatın ve tamamen soğuduğundan emin olun.
 2. Isıyı kapatın ve radyatörlerin soğumasını bekleyin.
 3. Hava alma valfinin altına bir havlu ve kap yerleştirin. (Havlu veya kova olmadan, özellikle radyatörlere ve kombi soğuması için yeterince zaman vermediyseniz, sıcak su ve hava ile kendinizi yakma riskiniz vardır.)
 4. Boşaltma valfini gevşetin. Su ve havanın serbest bırakılması bir tıslama sesi oluşturmalıdır.
 5. Tıslama durduğunda, boşaltma valfini sıkın.

Radyatörlerinizdeki hava tahliye vanalarını sıktıktan sonra dökülen suyu temizleyin. Kombinin yanı sıra ısıtma sisteminizi de açın ve kombi basınç göstergesini kontrol edin. İdeal olarak, basınç 1 ile 2 arasında bir yere düşmelidir.  Seviyeler hala çok yüksekse, profesyonel bir tesisatçı veya ısıtma teknisyeni çağırmayı düşünebilirsiniz.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir