Klimam Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım? İç Ünitesi Su Akıtma Arızasının Çözümü

Tavanınıza veya mekanik odanızın zeminine sızan su, herhangi bir tesis yöneticisi için sinir bozucu bir site olabilir. Sızıntıya neden olan klima üniteniz olabilir mi? Eğer öyleyse, bundan sonra yapmanız gerekenler. Her şeyden önce, bir nefes alın ve rahatlayın. klimada sızan su için birkaç olası neden vardır ve bunların birçoğunun düzeltilmesi zor veya pahalı değildir.

Klima ünitenizin su sızdırdığını fark ettiğinizde yapılacak ilk şey evaporatör serpantininize bakmaktır. Bu, iç mekan klima santralinizin (adından da anlaşılacağı gibi) kanatlı sarmal bir boru gibi görünen kısmıdır. Buldunuz mu? Buzla kaplı mı? Eğer öyleyse, üniteyi hemen kapatın. Bu buz orada olmamalı ve sisteminizi arıza tehlikesine sokar. Yerdeki su birikintisi muhtemelen eriyen buzdan geliyor. Bu, klimanızın su sızdırdığı durumlarda ciddi bir sorun olabilir.

Bir sonraki adım, donmuş bobinin nedenini mümkün olan en kısa sürede teşhis etmesi için kalifiye bir uzman aramaktır. Donmuş bir klima bobini, kendi başınıza çözmek isteyeceğiniz bir sorun değildir. Şanslıysanız, evaporatör bobininizin donmasına neden olan tıkanmış bir hava filtresi gibi basit bir düzeltme olabilir. Veya hava akışını engelleyen, donmuş bobinlere ve nihayetinde klimada sızan suyunuza yol açan başka sistem sorunlarınız olabilir. Bobininiz donmamış olsa bile, alanınızda su hasarını önlemek için üniteyi kapatmanız iyi bir fikirdir. Klima sızıntı suyunun 4 yaygın nedenine göz atın.

Klimam Su Akitiyor Ne Yapmaliyim
Klimam Su Akitiyor Ne Yapmaliyim

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

1. Kirli bobinler

Klima bakımı bir süre ihmal edildiğinde, bobinlerinde bir toz ve kir tabakası bulmak yaygındır. Evaporatör serpantininin dışında yoğuşma biriktiğinde (ki bu normaldir), serpantinin aşağısına ve tahliye tavasına olması gerektiği gibi akamaz, çünkü tüm bu kirler akışı engeller. Nem sıkışabilir ve ardından zemine damlayabilir. Klima’nın su sızdırmasının nedeni bu olursa, kendinizi şanslı sayın. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, iyice temizletmektir.

Klima sızıntı suyunuz nedeniyle kirli serpantinleri keşfetmemiş olsaydınız, sorun çok daha kötü olabilirdi. Bobinlerdeki kir, bobinlerin gerçekten korozyona uğradığı noktaya kadar birikebilir. O zaman soğutucu sızıntılarıyla karşılaşabilir ve muhtemelen tüm bobini değiştirmeniz gerekebilir.

2. Hasarlı yalıtım

Bobinlerinizdeki yalıtımın, birikmiş yoğuşmanın bobinden aşağı akmasını sağlaması gerekir. Bununla birlikte, bu yalıtım çatlaklar veya delikler nedeniyle hasar gördüğünde, su olması gerektiği gibi akmak yerine serpantinden damlayabilir. Sonuç: Klima üniteniz su sızdırıyor ve sorunu hemen fark etmezseniz muhtemelen alanınıza zarar veriyor. Bu durumda, hasarlı yalıtımı onarmak veya değiştirmek için bir profesyonele ihtiyacınız olacaktır.

3. Bağlantısı kesilmiş tahliye hattı

Bu, kötü yükleme uygulamaları nedeniyle oluşabilecek bir sorundur. Klimanızın yoğuşmayı tahliye eden tahliye hattı doğru takılmadıysa, bağlantısı kesilebilir ve klima su sızıntısına neden olabilir. Büyük bir karışıklığa neden olmuş olabilir, ancak düzeltme büyük bir sorun değil.

4. Tıkalı tahliye hattı

İşte üniteniz bakım eksikliğinden kirlendiğinde ortaya çıkan başka bir sorun. Klimanız tarafından toplanan yoğuşma, tozu ve kalıntıları tahliye hattınıza ve damlama tavanıza taşır. Sonunda, tahliye hattı tıkanarak suyun birikmesine ve sonunda sızmasına neden olabilir. Aynı şey tahliye tavasında da olabilir: toz, tahliyeyi tıkayarak tavanın taşmasına neden olabilir.

Bir kez daha, sisteminizin iyi bir temizliğe ihtiyacı var (sızıntıdaki suyu temizledikten sonra). Buradaki bir tehlike, klima su sızıntısından duvarlarınıza ve tavanlarınıza gelebilecek zararlardır. Ancak, sisteminizin parçalarını kaplayan birikintilerin de verimini kaybetmesine neden olduğunu bilmelisiniz. Sonuç olarak, ünitenizin daha uzun süre çalışması ve alanınızı soğutmak için daha fazla çalışması gerekir, bu da parçalarda daha fazla aşınmaya neden olur ve daha fazla onarım sorununa yol açabilir. Klima önleyici bakımın bu kadar önemli olmasının önemli bir nedeni budur.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir