Bulaşık Makinesi Parlatıcı Ayarı Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesi, hayatımızı kolaylaştıran beyaz eşyalardan bir tanesidir. Bulaşıkların kısa bir sürede temizlenmesini sağlayan bu makine, deterjana ek olarak tuz ve parlatıcı alanları bulunmaktadır. Bulaşık makinesi tuzu, sert suların yumuşamasını sağlamaktadır ve kireç oluşumunu önler. Parlatıcı ise bulaşığın daha kolay kurumasına ve kuruma aşamasında üzerinde leke kalmasını engellemektedir. İşte, bulaşık makinesinde parlatıcı kullanımlarının önemi: ‘Bulaşık makinesi parlatıcı ayarı nasıl yapılır?’ sorusunda parlatıcı kullanımına ilişkin merak ettiklerinizin cevabını öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bulaşık Makinesi Parlatıcısı Nedir?

Bulaşık makinesi parlatıcısı suyun yüzeyindeki gerilimini azaltan madde içermektedir. Bu şekilde bulaşık üzerindeki su, damlalar halinde birikme yapmayarak kolay bir şekilde kayma özelliğine sahip olmaktadır. Parlatıcı, bulaşıkların üzerindeki suyun alınmasını sağladığından özellikle kurutmaya yardımcı olmaktadır. Parlatıcı kullanıldığı zaman su lekelerini önlerken aynı zamanda bulaşıklar da parlaklık kazanmaktadır. Kaşık, çatal, bardak ve tabak gibi mutfak araç gereçlerinizin bulaşık makinesinden lekesiz, parlak ve kuru bir halde çıkmasını sağlayan ürün bulaşık makinesi parlatıcısıdır.

Bulasik Makinesi Parlatici Ayari
Bulasik Makinesi Parlatici Ayari

Bulaşık Makinesi Parlatıcısı Ne İşe Yarar?

  • Bulaşık makinesinde parlatıcı kullanma, bulaşıkların üzerinde oluşacak su lekelerini ortadan kaldırmaktadır.
  • Özellikle çatal, bardak gibi eşyaların parlaması ve ilk günkü gibi temiz kalmasını sağlamaktadır.
  • Makine içerisindeki bulaşıkların daha kolay kurumasına yardımcı olmaktadır.
  • Parlatıcı, mutfak ve banyodaki derzleri temizlemek amacı ile kullanılabilir.
  • Su ile seyreltilerek ocak temizliği için kullanımı da mevcuttur.

Parlatıcı Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesinde parlatıcı için özel bir bölüm bulunmaktadır. Bu alan genelde deterjan bölmesinin hemen yanında yer alan kapaklı kısımdır. Üzerinde parlatıcı işareti bulunmaktadır. Parlatıcıya kullanmak için, ilk önce kapaklı kısmı kaldırmanız gerekir. Kapağın altında bulunan delikli kısma yavaşça parlatıcı dökülür. Ne kadar parlatıcı dökeceğinizi bilmiyorsanız, parlatıcı deliklere çıkana kadar dökün. Ancak taşmaya başladığında daha fazla dökmemeniz gerekmektedir. Parlatıcıyı döktükten sonra kapak kısmı tekrar kapatılması gerekir ve makineye damlayan parlatıcı suyu silmeniz gerekmektedir. Daha sonra makine normal şekilde çalıştırılabilir.

Parlatıcı Ayarı Kaç Olmalı?

Bulaşık makinesinde parlatıcı ayarı, ayarlar kısmından kolay bir şekilde yapılabilir. Parlatıcı ayarı 0-6 arasında değişmektedir. Fabrika ayarında makinenin markasına göre parlatıcı ayarı 3 ya da 5 olarak ayarlanmıştır.

Parlatıcı Yerine Sirke Kullanılır Mı?

Bulaşık makinesinde parlatıcı yerine sirke kullanıldığı daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak sirke, bulaşıkların yeterince kurumamasına neden olur. Ayrıca keskin kokusu ile yıkanan bulaşıklara kokusu sinebilmektedir. Yani yeni yıkanan bulaşıklar, sirke kokabilir. Bu nedenle parlatıcı kullanmak daha doğru olmaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir