Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz

Bulaşık makinesi pek çok nedenle arızalanan cihazlardan biridir. Bu arızalardan bir tanesi de su almama problemidir. Bulaşık makinenizin su dolmamasının pek çok nedeni olabilir. Yanlış yerleştirilen tahliye hortumu, açık ya da kilitlenmemiş kapı, tıkalı aşırı dolmuş koruma şamandırası veya kapalı su kaynağı sorumlu olabilmektedir. Bulaşık makinesi neden su almaz diye merak eden kullanıcılar için bu soruyu kendi başınıza düzeltebilmek için aşağıda birkaç çözüm öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bulaşık Makinesi Ne Zaman Su Alır?

Bulaşık makinesi genellikle programı başlatma düğmesine basarak içine deterjan yerleştirdikten sonra suyu alması ile programı başlatmasıdır. Bazen su almama problemimi yaşanabilmektedir. Bu adımda ilk bilmeniz gereken onarıma başlamadan önce elektrik çarpması yaşamamak için ya makinenin fişi çekmeniz gerekir ya da şalteri kapatmalısınız. Daha sonra zeminde birikecek olan suyu emilmesi için havlu ile kaplayın ve suyu boşaltmak için yanınızda kap bulundurun.

Bulaşık makinesi su almıyor ses çıkarıyor ise en genel nedenlerden biri rezistans olabilir. Bulaşık makinesinin dibinde su birikmesinin en yaygın sebeplerden bir diğeri de bulaşıklarda yemek atıkları ve diğer kalıntıların makinenizi tıkamasıdır. Bu durumda gideri kontrol edilmeli ve tahliye sepetini temizlemeniz gerekir. Tıkanan kalıntıları tel askı ile açabilirsiniz. Küvetin arkasında karter alanını büyük nesnelerin kapatmadığından ya da engellemediğinden emin olmanız gerekir. Bu adımları uyguladıktan sonra bulaşık makineniz su alabilir.

Bulasik Makinesi Neden Su Almaz
Bulasik Makinesi Neden Su Almaz

Su Almayan Bulaşık Makinesi Nasıl Tamir Edilir?

Bulaşık makinesi su almaz problemi servis çağırmadan önce evde pek çok temel adım ile çözebilirsiniz. İlk önce kapağı kontrol etmelisiniz. Açık ya da kilitlenmemiş bir kapı bulaşık makinesinin suyla dolmasını engelleyecektir. START/RESUME gösterge ışığının yanıp sönmesi tipik olarak sorunun olduğunu göstermektedir. Bu durumda, bulaşık makinesi kapağının kapalı olduğundan emin olmanız ve döngüye devam edilmesi için BAŞLAT/SÜRDÜR düğmesine basın. Bulaşık makinenizin kapağı kilitlenmiyorsa, engel olup olmadığını kontrol ediniz ve mandalın onarılması ya da değiştirilmesi gerekiyorsa bir profesyonele danışın.

Bulaşık makinenizin dolması için su besleme vanası açık konumuna getirin. Bulaşık makinenizin su kaynağını lavabonun altına koyun ve suyun su besleme hattından üniteye serbest bir şekilde akmasını sağlayabilmek için vanayı gerektiği kadar çevirerek açınız. Bu adımın uygulanabilir olduğundan emin olabilmek için cihazınızın kullanım kılavuzuna kontrol ettiğinize emin olun. Vananın tıkalı olup olmadığına emin olmanız ve bulaşık makinesinin şamandırasını kontrol etmeniz gerekir. Eğer çok daha karmaşık ve farklı bir neden olduğuna inanıyorsanız servisi çağırın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir