Buz Yapmayan Bir Buzdolabı Nasıl Tamir Edilir?

Buzlu su almak için buzdolabına gittiğinizde dondurucu çalışmadığını fark ettiniz mi? Bu sinir bozucu ama nadir olmayan bir deneyimdir. İşte dondurucu sorun giderme için adım adım kılavuzları.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dondurucu Neden Çalışmıyor?

Buzdolabınızın buz yapmamasının birkaç olası nedeni vardır, ancak çoğunun basit çözümleri vardır. En yaygın nedenler şunlardır:

 • Su doldurma boruları tıkalı.
 • Su giriş vanası tıkalı veya donmuş.
 • Su filtresi kirli veya tıkalı.
 • Buz makinesindeki ısıtma elemanı çalışmıyor.
 • Bir duraklatma komutu yanlışlıkla etkinleştirilmiştir.
 • Termostat çok düşük ayarlanmıştır.
 • Kontrol kolu konumundan çıkmıştır.

Su Doldurma Tüplerini Kontrol Edin

Dondurucu buz yapmıyorsa veya buz küpleri küçük ya da şekilsizse, sorun su doldurma borularında olabilir. Doldurma kabını ve buz yapıcının arkasındaki boruyu kontrol edin. Buzla kaplanmışlarsa, bir tıkanıklık olup olmadığına bakın.

Buz Yapmayan Bir Buzdolabi Tamiri
Buz Yapmayan Bir Buzdolabi Tamiri

Su Giriş Vanasını İnceleyin

Su, buz makinenize evinizdeki ana besleme hattından gelir. Bu hat tıkanırsa, su buz makinenize giremez. Özellikle sert suyunuz varsa, mineral birikintileri bir tıkanıklık yaratmış olabilir.

Su giriş vanasını kontrol etmek için, önce su kaynağını kapatın ve buzdolabınızın fişini çekin – bu sadece kısa bir süre alacaktır, bu nedenle kapıyı kapalı tutarsanız buzdolabınızdaki eşyaların etkilenmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Şimdi, genellikle buzdolabının arka alt kısmında bulunan su vanasını bulun. Su kaynağı sorununu ortadan kaldırmak için su besleme borusunu vanadan ayırın ve damlayan suyu yakalamak için altına bir kova yerleştirin. Bazen borunun içinde tıkanabilecek bir çöp süzgeci bulunur. Izgarayı sabun ve su veya mineral çözücü ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca, borunun kendisinde bir tıkanıklık olup olmadığını ve kapatma vanasının temiz olup olmadığını kontrol edin. Doldurma borusu donmuşsa, suyun akmasını sağlamak için daha fazla su basıncına ihtiyacınız olabilir.

Su giriş vanasıyla ilgili bir sorun, gücün vanaya etkili bir şekilde ulaşmamasından da kaynaklanabilir. Elektrik becerileriniz varsa, güç kaynağını test edebilirsiniz (yoksa, bir cihaz onarım uzmanına danışmanızı öneririz). Su hattı hala bağlı değilken ve güç hala kapalıyken, vananın solenoid bobinlerini bulun – buzdolabınızın kaç bobini olduğu marka ve modele bağlıdır. Bobin üzerinde bulunan terminallerden iki kabloyu ayırın. Solenoidi test etmek için bir multimetre kullanın ve elektriğin düzenli olarak çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer çalışmıyorsa, değiştirilmesi gerekebilir.

Su Filtresini Temizleyin

Çoğu buzdolabında bir su filtresi bulunur. Buzdolabı filtrenizi nasıl bulacağınızı ve değiştireceğinizi öğrenmek için kullanım kılavuzunuzu kullanın veya üreticinin web sitesini kontrol edin. Düzenli olarak değiştirilmek üzere tasarlandığından genellikle erişimi kolaydır. İyice temizleyin veya temizlenemeyecek kadar tıkalıysa filtreyi değiştirin.

Buz Yapıcı Isıtma Elemanını Kontrol Edin

Buz makineniz çalışmadığında, muhtemelen en son düşüneceğiniz şey daha fazla ısıya ihtiyaç duyduğudur. Ancak çoğu buz makinesi, küpleri oluştukları tepsilerden onlara erişebileceğiniz hazneye taşımak için ısı kullanır.

İleri düzeyde elektrik becerileriniz yoksa, muhtemelen en iyisi yerel bir buzdolabı onarım uzmanından randevu almaktır. Isıtma elemanının çalışıp çalışmadığını belirlemek için canlı voltaj testi yapılması gerekir ki bu da bazı riskleri beraberinde getirir.

Termostatı Ayarlayın

Termostat çok düşük ayarlanırsa, buz yapıcının tamamı etkilenerek suyun buz yapma kalıbına ulaşamadan donmasına neden olabilir. Kullanım kılavuzunuzda üretici tarafından tavsiye edilen bir sıcaklık olmalıdır. Buzdolabınız bu seviyenin altına ayarlanmışsa, buz yapıcının buz yapmamasının nedeni bu olabilir. Sıcaklığı yükseltin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir