Doğalgaz Mühürü Nasıl Açılır?

Doğalgaz saatinin mühür takılmasındaki tek sebep gazın kesilmesidir. Gaz ancak doğalgaz faturası gecikmeye uğradığı zaman ya da ödenmediğinde kesilmektedir. Bu tarz durumda mühürü açmamanız gerekir. Ne kullanıcı olarak açmaya çalışın ne de başkasına açtırın. Çünkü bu tarz davranışın parasal açıdan büyük cezası bulunmaktadır. Kullanım sağlayayım derken cezaya maruz kalabilirsiniz.

Onay alınmadan yapılan sayaç değişimi ve kurumlar tarafından kapatılan sayaçların onay alınmadan açılması durumlarında kullanıcılar kaçak ve usulsüz doğalgaz kullanımı yapmış sayılmaktadır. Kaçak doğalgaz kullanımında %200, bu durumun tekrarı durumunda %300 ceza verilmektedir. Usulsüz doğalgaz kullanımı yaşanır ise sayaç açma-kapama bedelinin 3 katı kadar ceza uygulanır.

Faturayı ödemediyseniz ve bu sebeple gazınız mühürlendiyse faturayı ödemek için bir çaba içinde olmanız gerekir. Aksi durumda büyük ceza ödemek zorunda kalırsınız. Tabi cezalar da yapılan uygulamanın usulsüzlüğüne bağlı olarak değişir.

Dogalgaz Muhuru
Dogalgaz Muhuru

Doğalgaz faturalarını ödemede zorlananlar çoğu zaman kaçak kullanma konusunda fırsatçılar tarafından kolaylıkla ikna edilir. Belirli bir bedel ödeyerek sayaçlarla oynanılmaktadır ve tüketimi düşük tutmasıyla birlikte doğalgaz kesintisinden sonra yeniden açma gibi usulsüz yöntemler izlenmektedir. Ancak mühür kesilerek yapılan bu uygulama sayaç okuma görevlileri tarafından kolayca tespit edilir. Bu gibi durumlarda abonelere cezai işlem başlatılır.

Doğalgaz saatleri üzerinde yer alan mühre müdahale edildiği zaman mührün kesilerek sökülmesi gerekir. Sökülen mühür tekrar yerine takılmamaktadır. Mührün üzerinde seri numarası ve kurum adı yazmaktadır. Yeniden yenisinin takılması mümkün olmamaktadır. Bu mühür de yalnızca bölgede bulunan gaz dağıtım şirketinin görevlileri yer alır. Bazıları söktükleri mührün kesilen tellerini yapıştırır ve bu şekilde sayaca yerleştirmektedir. Tabi bu durumda yine sayacı okumaya gelen görevliler tarafından kolay bir şekilde tespit edilir, bu durum sonrasında da yine cezai işlem uygulanır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir