Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesi filtreniz, yıkama döngüleri sırasında gevşek artıkları, yağları ve kiri toplamak için oradadır. Koku almaya başlamasını ve taşmasını önlemek için düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Bazı bulaşık makinelerinde kendi kendini temizleyen filtreler bulunurken, çoğunda yoktur, bu nedenle bunu manuel olarak yapmanız gerekecektir. Bulaşık makinenizin kendi kendini temizleyen bir filtresi olup olmadığından emin değilseniz, kullanım kılavuzunuza bakın. Filtrenizi güzel ve temiz tutmak için ayda en az bir kez ve bulaşık makinenizi çok kullanıyorsanız daha sık temizlemeniz önerilir. Neyse ki, sadece birkaç dakika sürer. Bu makalede, filtreyi nasıl temizleyeceğiniz konusunda size adım adım talimatlar vereceğiz. Tek ihtiyacınız olan, fırça ve deterjan gibi birkaç yaygın ev ürünü.

Bulasik Makinesi Temizligi Nasil Yapilir
Bulasik Makinesi Temizligi Nasil Yapilir

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bulaşık Makinesi Temizliği

Adım 1 – Alt rafı çıkarın

Bulaşık makinesinin kapağını açıp alt rafı çıkararak başlayın. Bu, bulaşık makinesi filtresine erişmenizi sağlamak için gereklidir. Bulaşık makinenizin altında bir kapak varsa, bunun da çıkarılması gerekecektir. Bunlar genellikle vidalanmaz, bu yüzden dışarı çekilebilir.

Adım 2 – Bulaşık makinesi filtresini çıkarın

Artık raf ve kapak çıkarıldığına göre, filtreye erişebilmeniz gerekir. Filtreyi çıkarmak için tutmanız ve kilidini açmak için çevirmeniz gerekir. Daha sonra kaldırılabilir olmalıdır. Bazı bulaşık makinesi modellerinde, önce çıkarılması gereken filtrenin üzerinde bir kapak bulunur. Filer kaldırıldıktan sonra, onu iyi bir şekilde temizlemenin zamanı geldi.

Adım 3 – Bulaşık makinesi filtresini yıkayın

Filtreyi temizlemenin en iyi yolu, mutfak lavabonuza sıcak sabunlu su ile yerleştirmektir. Filtre özellikle kirliyse, birkaç dakika bekletin. Filtreyi temizlemek için bir fırça alın ve hızlıca fırçalayın ve ardından gevşek kalıntıları çıkarmak ve sabunu yıkamak için sıcak su altında durulayın. Tel fırçalar filtreye zarar verebileceğinden, temizlemek için hafif bir fırça kullandığınızdan emin olun. Bulaşık makinenizde bir filtre kapağı varsa, bunu da iyice temizleyin ve ardından sabun köpüğünü durulayın.

Adım 4 – Filtreyi bulaşık makinesine geri koyun

Filtre temizlendikten sonra, bulaşık makinenize geri koyun. Kurumasına izin vermenize gerek yok, sadece tüm sabun köpüğünün yıkandığından emin olun. Filtreyi yerine yerleştirin ve yerine vidalayın. Bulaşık makinenizin kapağı varsa, bunu da yerine yerleştirin. Artık alt kapağı bulaşık makinenize ve daha önce çıkardığınız raflara geri koyabilirsiniz. İşte bu kadar, filtreniz artık temiz ve bulaşık makineniz tekrar kullanıma hazır.

Bulaşık Makinenizi Temiz Tutmak İçin İpuçları

Bulaşık makinenizin filtresini temizliyorsanız, bulaşıklarınızın her yıkama damlasından ve aralıklarından çıkması için makinenizi iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bulaşık makinenizi çok sık kullanıyorsanız, mümkünse ayda bir, çok sık kullanmıyorsanız birkaç ayda bir iyice temizleyin. Bulaşık makinenizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda birkaç ipucu.

  1. Bulaşık makinenizdeki büyük yiyecek artıklarını temizleyerek başlayın.
  2. Bulaşık makinesinin içini temizlemek için sıcak sabunlu su kullanın ve ardından sabunu silin. Doğal bir temizlik için alternatif olarak beyaz sirke ve kabartma tozu karışımı kullanın.
  3. Kapı contalarını bir bez veya küçük bir fırça ile temizleyin. Küf ve kire neden olabilecek şekilde içlerine sık sık nem girdiğinden, bunların içine girdiğinizden emin olun.
  4. Rafları çıkarın ve hızlıca fırçalayın ve ardından bulaşık makinesine geri koymadan önce durulayın.
  5. Bulaşık makinenizi derinlemesine temizlemek için deterjan çekmecesine ve bulaşık makinenizin alt kısmına bir sabun veya tablet koyun ve ardından bulaşık makinenizi içinde bulaşık olmayan bir yıkama döngüsüne getirin. Bu, filtreyi temizlemeden önce veya sonra yapılabilir, açtığınızda bulaşık makinesinde olduğundan emin olun.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir