ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası ve Çözümü

DNS, belirli bir web sitesi alan adının IP adresini bulmak için kullanılır. Özellikle internetteki bir milyardan fazla web sitesi ile web’de gezinmeyi mümkün kılar. Ancak, sistemin IP adresini bulamadığı ve ERR_NAME_NOT_RESOLVED DNS hatasına neden olduğu durumlar olabilir. Bu makale ne olduğunu, bu hatanın neden oluştuğunu ve onu çözmenin etkili yöntemi açıklayacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

ERR_NAME_NOT_RESOLVED’e Neden Olan Ne?

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatası, bilgisayarınız veya tarayıcınız ziyaret etmek istediğiniz alan adını barındıran IP adresini bulamadığında ortaya çıkar.

ERR NAME NOT RESOLVED
ERR NAME NOT RESOLVED

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasının nasıl oluştuğunu ayrıntılı olarak anlamak için DNS’nin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Bir web sitesi adresi yazdığınızda, bilgisayarınız web sitesini barındıran web sunucusunun IP adresini almak için bir DNS isteği gönderir. Tarayıcı veya internet servis sağlayıcı IP adresini önbelleğe alınmış dosyalarında zaten sakladıysa, arama işlemi hızlı olabilir. DNS girişlerinde eşleşen adresi bulamazsa, IP adresini almak için DNS alan adı çözümleme sürecinden geçer.

Bazen web sitesi başka bir IP adresine taşınmış olabilir, ancak sistem hala eski önbelleğe alınmış adresi saklıyor. Tarayıcı, eski adresi önbellekten alır, bu nedenle alan adı çözülemez ve hata mesajı tetiklenir. Bununla birlikte, diğer olası nedenler, ağ yapılandırması, tarayıcı veya internet ayarları ve DNSSEC uygulaması dahil olmak üzere DNS’nin alan adını çözememesine neden olur.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Çözümü

Birkaç olası neden olduğundan, ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasını düzeltmenin altı yöntemini tartışacağız. Tarayıcı önbelleğini ve verilerini temizleme gibi basit düzeltmeleri ve ana bilgisayar dosyasını değiştirmek ve DNSSEC’yi devre dışı bırakmak gibi daha teknik olanları içerir.

Cihazınızdaki DNS Önbelleğini Temizleyin

ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasının en yaygın nedenlerinden biri eski önbellektir, bu nedenle işletim sisteminizdeki DNS önbelleğini temizleyerek başlamak en iyisidir.

DNS temizleme yöntemi işletim sistemine göre farklılık gösterir – Microsoft Windows, macOS ve Linux için eksiksiz bir DNS temizleme eğitimimiz var. Özünde, bir komutu yürütmek için Windows komut istemi penceresini veya Linux ve macOS’taki terminali kullanmak kadar basittir. DNS sahtekarlığı ve davranış izleme gibi güvenlik açıklarını önlemek için DNS önbelleğini düzenli aralıklarla temizlemenizi ve yenilemenizi öneririz.

Google Chrome Tarayıcı Ayarlarını Kontrol Edin

Google Chrome tarayıcı, tekrar ziyaretlerde sayfa yükleme hızını artırmak için DNS verilerini de depolar. Ancak, web sitesi farklı bir IP adresine taşınmışsa, DNS önbelleğindeki eski bir giriş ERR_NAME_NOT_RESOLVED hata mesajını tetikleyebilir.

Güvenlik Duvarınızı ve DNS Sunucu Adreslerinizi Sıfırlayın

Bir güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımı, özellikle yanlışlıkla yanlış yapılandırdıysanız, internet bağlantısını engelleyebilir ve ERR_NAME_NOT_RESOLVED DNS hatasına neden olabilir. Hızlı bir düzeltme, güvenlik duvarı ayarlarınızı sıfırlamaktır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir