Windows 10 Defender Nasıl Kapatılır? (Kesin Yöntem)

Windows 10 kullanıcısıysanız, genellikle inatçı Microsoft Defender Antivirus ile en az bir kez kapatma zorunda kalmış olabilirsiniz. Bizim gibiyseniz ve Windows Defender’ı nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenmek istiyorsanız, kapsamlı kılavuzumuz size yardım eli uzatmak için burada. Bu Windows 10 yerleşik antivirüs çözümüyle sorun yaşamayan kullanıcılar, birinin neden virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve casus yazılımlara karşı korumayı geçici olarak bile durdurmak isteyebileceğini merak edebilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Microsoft Defender Antivirus’ü Durdurma Nedenleri

Genellikle, bu antivirüs, şüpheli gördüğü takdirde daha az bilinen bir geliştiriciden gelen yazılım yüklemesini engeller. Meşru üçüncü taraf uygulamaları kullanan herkes bunu sinir bozucu bulabilir. Örneğin, iş için kullandığınız özel yapım yazılım, sisteminiz için bir tehdit oluşturmaz, ancak antivirüs alarmı çalmaya devam eder. Windows Defender, Microsoft’un işletim sistemi için en iyi antivirüs çözümlerinden birini sağlasa da, Windows Defender’ı geçici veya kalıcı olarak devre dışı bırakmak için başka nedenleriniz olabilir. Örneğin, program düşük kaliteli bilgisayarların sistem kaynaklarını vergilendiriyor olabilir.

Cihazınız kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma riski altında değilse, Microsoft Defender Antivirus’ü kapatmak iyi bir fikir olabilir. Ancak, ekstra dikkatli olma eğilimindeyiz ve her zaman elimizde ek kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı var. Bilgisayarınızı her zaman koruma altında tutmak için aynısını yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Halihazırda başka bir geliştiricinin virüsten koruma çözümünü kullandığınız için Windows Defender’a ihtiyacınız olmayabilir. Bu programlar genellikle Microsoft’un yerel programından daha iyi performans gösterdiğinden, bu nadir değildir.

Windows 10 Defender Nasil Kapatilir
Windows 10 Defender Nasil Kapatilir

Windows Güvenliği ile Windows Defender Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Microsoft Defender’ı tamamen kapalı tutmak istemeyebilirsiniz, ancak yalnızca geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Çoğu durumda, bunu yeni uygulamalar yüklerken veya belirli bir görevi gerçekleştirirken yapmak istersiniz.

  1. Virüsten koruma yazılımını bir süreliğine devre dışı bırakmak için Windows Güvenliği’ne erişmeniz gerekir. Bunu yapmak için başlat düğmesine basın ve Windows Ayarları penceresini açmak için “Ayarlar”ı seçin.
  2. Buradan Güncelleme ve Güvenlik bölümünü açmanız gerekiyor. Windows Defender gerçek zamanlı korumasını kapatma seçeneği, Windows Güvenliği sekmesi altında olacaktır.
  3. Üzerine tıklamak, aşağıda gösterilen pencereyi açacaktır.
  4. Antivirüs ayarları “Virüs ve tehdit koruması” altında olacaktır.
  5. Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, Windows Defender farklı tarama seçenekleri ve en son çalıştırdığınızın durumunu görüntüler. Etkin tarama seçeneğini “Virüs ve tehdit koruma ayarları” altında bulabilirsiniz.

Gerçek zamanlı korumayı kapatmak için kaydırıcıyı “kapalı” konuma gelene kadar hareket ettirin. Windows, bu seçenek kapalıyken bilgisayarınızın savunmasız kalacağı konusunda sizi uyaracaktır. Windows Defender, varsayılan olarak, kısa bir süre sonra veya sistem yeniden başlatıldıktan sonra bu seçeneği açar.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir