Çamaşır Makinesi Temizliği – Kazan Nasıl Temizlenir?

Makinenizi doldururken veya çamaşırlarınızı kurutma makinenize aktarırken giysilerinizde veya çamaşır makinenizin tamburunda bayat, küflü bir koku yakaladıysanız, size bir haberimiz var: Kirli bir çamaşır makinesi suçlu olabilir. Havluları, kıyafetleri ve çarşafları temizlemek için çamaşır makinenize güvenseniz bile, işini iyi yapabilmesi için zaman zaman temizlenmesi gerekir.

Mesele sadece koku değil: artık çamaşır deterjanı, yumuşatıcı ve çekmece, iç parçalara ve tambura yapışan kir, giysilere geçerek iz ve leke bırakabilir. Çamaşır makinasının kauçuk kapak contasında ve burada su birikmesine izin verilirse deterjan çekmecesinde küf ve küf birikintileri oluşabilir. Yalnızca bu nedenlerden dolayı, çamaşır makinesi ayda bir kez derinlemesine temizlemeli ve her yüklemeden sonra taze ve temiz kalmasına yardımcı olmak için bu basit adımları atmalısınız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tam Olarak Bir Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Her yükte çamaşır makinenize giren tüm deterjan, yumuşatıcı, vücut kiri ve kir ile temizlenmeyen her şey zamanla birikir ve küf, küf ve kokular için mükemmel üreme zemini oluşturur. Temiz, bozulmamış bir makine için ayda bir kez yapmanız gerekenler:

 1. Bir döngü çalıştırın: Birçok yeni model, zamanı, çalkalamayı ve su sıcaklığını önceden ayarlayan özel bir çamaşır makinasını temizleme döngüsüne sahiptir ve tek yapmanız gereken çamaşır suyu eklemektir. Sizinkinde bu döngü yoksa, 1/2 fincan sıvı klor ekleyin veya maksimum çizgiye kadar doldurun ve sıcak suyla normal bir döngü çalıştırın. Veya ambalaj talimatlarına göre çamaşır makinesi temizleyici gibi özel bir temizleyici kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu tek başına bakteri ve küfü öldürürken, deterjan gibi diğer kalıntıları çözemeyebilir. Bu çamaşır makinesi temizleyicileri, makinenizdeki yağlı birikintilerden ve sert su minerallerinden de kurtulmak için bileşenlere sahiptir.
 2. Ekstra durulama ve sıkma ayarlayın: Temizleme döngüsü tamamlandıktan sonra, herhangi bir parçacık kalıntılarının tamamen emin olmak için başka bir durulama ve sıkma yapın.
 3. Çekmeceyi temizleyin: Çoğu yeni makinede çıkarılabilir çekmece vardır, bu yüzden onları çıkarın, ayırın ve sıcak su altında iyice durulayın. Herhangi bir sıkışmış pisliği çıkarmak için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Silerek kurulayın, yeniden birleştirin ve makineye yeniden yerleştirin. Hala ıslaklarsa, bir bezle silin veya tamamen kuruması için açık bırakın.
 4. Lastik contayı ve tamburu silin ve kurulayın: Küflenmeyi önlemek için lastik contayı silerek temizleyin ve iyice kurulayın. Tamburdaki ve kapaktaki veya kapaktaki nemi de silin veya açık havada kurumaya bırakın.
Camasir Makinesi Temizligi
Camasir Makinesi Temizligi

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Önlenir?

Aylık temizlemenin yanı sıra, her kullanımdan sonra makinenin kapağını aralık bırakmayı veya kapağını kaldırmayı alışkanlık haline getirin. Bu, havanın dolaşmasına ve küf kokularına katkıda bulunabilecek kalan nemi kurutmasına izin verir. Güvenlik önlemi olarak çocukları ve evcil hayvanları açık makineden uzak tuttuğunuzdan emin olun ve varsa kumandalarınızda çocuk kilidini etkinleştirin.

 1. Derhal temiz giysileri çıkarın: Bir döngü biter bitmez, küvette küf kokusu oluşmasını önlemek için makineyi boşaltın.
 2. Tüm kalıntıları veya evcil hayvan tüylerini çıkarın: Evde tüy döken bir evcil hayvanınız varsa, birkaç yük çalıştırdıktan sonra çamaşır makinenizde evcil hayvan tüyü bulacaksınız. Evcil hayvan tüyü ve tamburu tamamen kuruyana kadar kapıyı açık bırakın. Ardından, elektrikli süpürgenizin yumuşak fırça ekini kullanarak kürkü vakumlayın.
 3. Contayı kurulayın: Önden yüklemeli bir makineniz varsa, bebek çorabı gibi küçük parçaların sıkışmadığından emin olmak için contayı düzenli olarak kontrol edin ve küflenmemesi için bir havluyla kurulayın.
 4. Kumandaları ve çekmeceyi temizleyin: Nemli bir bezle kumandaları, kapı kolunu ve makinenin ve çekmece önünde, yanlarında ve üstünde gördüğünüz deterjan veya yumuşatıcı damlacıklarını silin. Hala ıslakken çıkarmak daha kolaydır, bu yüzden onları fark ettiğiniz anda yapın. Bu, bakteri ve küfü uzak tutar ve çamaşır makinasının en iyi şekilde görünmesini sağlar.

Çamaşır Makinesini Temizlemek İçin Çamaşır Suyu Mu Yoksa Sirke Mi Daha İyidir?

Bazıları çamaşır makinasını sıcak su ve sirke ile temizlemeyi önerebilirken, çamaşır makinasını temizlemek için sirke kullanmanın yeterince etkili olduğuna inanılmaktadır. Tam güçlü sirke (makinede seyreltilmemiş) sert su birikintilerini çözebilir, ancak çamaşır suyu kadar kapsamlı bir mikrop öldürücü veya bu amaç için formüle edilmiş ürünler kadar iyi bir temizleyici değildir. Ayrıca, sirkeyi aşırı kullanmak hortumlar ve lastik contalar gibi bazı parçalara zarar verebilir.

Çamaşır makinesini karbonat ile temizlemeye gelince, bunun küvetteki kokuları tazelemeye ve gidermeye yardımcı olabileceğini, ancak büyük olasılıkla bakterileri öldürmediğini veya makinenin derinliklerindeki birikintileri tamamen temizlemeyeceği söylenir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir