Çamaşır Makinesi Sıkarken Neden Çok Ses Çıkarır

Çamaşır makinesi sıkma işlemi sırasında ses çıkarabilmesinin birkaç olası nedeni vardır. Bir olasılık, yükün dengesiz olmasıdır. Yük dengesizse, çamaşır makinesi çamaşırları yeniden dağıtarak kendini düzeltmeye çalışacaktır. Bu, çamaşır makinesinin ses çıkarmasına neden olabilir.

Diğer bir olasılık da çamaşır makinesinin kazanının düz olmamasıdır. Küvet düz değilse çamaşır makinesi de kendini düzeltmeye çalışacak ve bu da gürültüye neden olabilir. Son olarak, çamaşır makinesinin tahrik kayışı aşınmış veya hasar görmüşse, sese de neden olabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Çamaşır Makinesi Dönerken Neden Ses Çıkarır?

Yukarıda bahsedildiği gibi, çamaşır makinenizin sıkma döngüsünden gelen herhangi bir ses normaldir. Bununla birlikte, bir çamaşır makinesinin sıkma döngüsü tam olarak neden gürültülü olabiliyor? Bunu cevaplamak için önce iki şeyi anlamanız gerekir: sıkma çevrimi nasıl çalışır ve sıkma çevrimi sırasında giysilere ne olur. Bunların ikisine de bir göz atalım.

Sabun birikmesi: Düzenli olarak çamaşır yıkıyorsanız, “sabun birikmesi” denen bir şey olduğunu bilirsiniz. Çamaşır makinesini temizlemezseniz, giysilerinizdeki sabun makinenin içinde birikecektir. Birikme aşırı gürültüye neden olabilir. Sabun birikmesiyle mücadele etmek için makineyi düzenli olarak bir temizlik maddesiyle temizleyebilirsiniz.

Birbirine sürtünen çamaşırlar: Çamaşır makinenizin sıkma devrinin gürültülü olmasının bir başka nedeni de giysilerin kendisidir. Bildiğiniz gibi, sıkma döngüsü, giysilerin yuvarlandığı ve içlerindeki suyun sıkılarak kurutulduğu yerdir. Giysiler kurutulmak için yüksek hızda döndürülür. Sıkma işlemi sırasında çamaşırlar birbirine sürtünerek ses çıkarmalarına neden olabilir. Bu çok sık oluyorsa, giysilerin çok ıslak olduğu anlamına gelebilir.

Camasir Makinesi Sikarken Neden Cok Ses Cikarir
Camasir Makinesi Sikarken Neden Cok Ses Cikarir

Çamaşır Makinenizin Sesi Sizi Endişelendiriyorsa Ne Yapmalısınız?

Çamaşır makinenizin sıkma devrinden gelen ses beklenenden fazla ise makinede bir sorun olabilir. Döndürme döngüsünden gelen yüksek sesten endişe ediyorsanız, sorunu gidermek ve umarız sorunu çözmek için aşağıdaki işlemleri uygulayın.

  • Makinenin dengesini kontrol edin: Yakın zamanda yeni bir çamaşır makinesi aldıysanız makinenin dengesi bozulmuş olabilir. Bunu test etmek için alt tepsiye bozuk para koyun ve kapağı kapatın. Madalyonun bir yüzü diğerinden aşağıdaysa dengesiz bir makineniz var demektir.
  • Makinenin arkasındaki duvarı kontrol edin: Makine duvara çok yakınsa duvara çarpıyor ve ses çıkarıyor olabilir. Bu durumda, makineyi duvardan uzaklaştırın.
  • Makinenin ayarlarını kontrol edin: Makinede çok fazla sabun kullanılmasından ses geliyorsa, kullandığınız sabun miktarını azaltın. Gürültü, makinede çok fazla su bulunmasından geliyorsa, kullandığınız su miktarını artırın. Makine çok hızlı dönüyorsa, hız ayarıyla yavaşlatın. Makine çok yavaş dönüyorsa hız ayarını yükseltin.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir