Ters Ozmos Nedir, Su Arıtmada Ters Ozmos Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

Ters ozmoz (RO), seçici bir zarın bir tarafındayken çözeltiye basınç uygulayarak birçok türde büyük molekülü ve iyonu çözeltilerden uzaklaştıran bir zar teknolojisi filtrasyon yöntemidir. Sonuç, çözünen zarın basınçlı tarafında tutulması ve saf çözücünün diğer taraflara geçmesine izin vermesidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Ters Osmoz Nasıl Çalışır?

Normal ozmoz işleminde, çözücü doğal olarak düşük çözünen konsantrasyonlu bir alandan, bir zar yolu ile yüksek çözünen konsantrasyonlu bir alana hareket etmektedir. Bir zarın her iki tarafındaki çözünen konsantrasyonları eşitlemek için saf bir çözücünün hareketi ozmotik basınç oluşturur. Saf çözücünün doğal akışını tersine çevirebilmek için harici bir basınç uygulama, bu nedenle ters ozmozdur. Süreç, diğer membran teknolojisi uygulamalarına benzemektedir. Bununla birlikte, ters ozmoz ve filtrasyon arasında önemli farklılıklar vardır. Membran filtrasyonunda baskın olan çıkarma mekanizması süzme veya boyut dışlamadır, bu nedenle işlem, giriş basıncı ve konsantrasyon gibi operasyonel parametrelerden bağımsız olarak parçacıkların teorik olarak mükemmel bir şekilde dışlanmasını sağlayabilir.

Bununla birlikte, ters ozmoz, bir difüzyon mekanizması içerir, böylece ayırma verimliliği, çözünen madde konsantrasyonuna, basınca ve su akış hızına bağlıdır. Ters ozmoz, en yaygın olarak deniz suyundan içme suyu arıtılması, su moleküllerinden tuz ve diğer maddelerin uzaklaştırılmasında kullanılması ile bilinmektedir. Ters ozmoz arıtma filtresi verimi sisteme gelen su basıncı ve o suyun sıcaklığından etkilenir. Membranlar 65 psi basınçta ve 77 derece sıcaklıkta test edilir. Her iki değişkendeki her artımlı değişiklik için, membran performansı buna göre değişir. Daha yüksek basınçlar üretimi artırır ve bunun tersi de geçerlidir. Burada ters osmoz basınç/sıcaklık çizelgemizde görüldüğü gibi, optimum basınç 65 PSI ve sıcaklık 77°’dir.

Ters Osmoz Sistemindeki Aşamalar Nelerdir?

Aşağıda, tipik bir 4 aşamalı ters osmoz sisteminin basitleştirilmiş ve parçalara ayrılmış bir diyagramı bulunmaktadır. Aşamalar numaralandırılmıştır ve oklar, sistem içinde hareket ederken suyun yönlü akışını göstermektedir. Membranın daha büyük bir diyagramı, onu bir ‘ters ozmoz’ sistemi yapan sistemin bileşeni olan birçok katmanını göstermek için alt kısımda yer almaktadır.

1. Tortu Ön Filtresi

5 mikrona kadar kir, pas ve tortu parçacıklarını giderir. Birkaç farklı tortu kartuşu türü vardır. Pileli filtreler, artırılmış yüzey alanına ve daha uzun ömre sahiptir. Bu kartuşlar yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir. Üflemeli polipropilen filtreler, sudan kir, pas ve tortunun giderilmesi için tasarlanmıştır. 5 ve 20 mikron, içme suyu uygulamaları için en popüler boyutlardır. İp sargılı filtreler, arıtma cihazı ihtiyaçlarınız için ucuz bir çözümdür. Bu kartuşlar çeşitli ortam türlerinde gelir ve çok çeşitli uygulamalara sahiptir.

2. Karbon Ön Filtre

Mikron klor, tat, koku ve kimyasal kirleticileri giderir. Aktif karbon blok filtreler tipik olarak 0,5 ila 10 mikron filtreleme kapasitesine sahiptir, bu da onu partikül filtrasyonu, klordan tat ve koku giderme, çözünmeyen kurşun azaltma ve bazı durumlarda Giardia ve Cryptosporidium’un çıkarılması için de yardımcı olur. 5 aşamalı bir ters ozmoz sistemi, ek bir karbon blok kartuşu tutmak için üçüncü bir muhafazaya sahiptir.

3. Ters Osmoz Membranı

0001 Mikrona kadar Toplam Çözünmüş Katıların (TDS) %95’ini çıkarır. İnce film kompozit membranlar (TFC veya TFM), esas olarak su arıtma veya su tuzdan arındırma sistemlerinde kullanılmak üzere üretilmiş yarı geçirgen membranlardır. Ayrıca piller ve yakıt hücreleri gibi kimyasal uygulamalarda da kullanımları vardır.

4. Karbon Filtre Sonrası

Suyu kullanmadan hemen önce, depolama tankından sonraki son parlatma filtresidir. Hat içi son filtreler tipik olarak bir ters ozmoz sisteminin membran muhafazasının üstüne klipslenir. Son filtre, diğer kartuşların veya membranın kaçırdığı klor veya kirleticileri giderir.

su aritma cihazi filtresi
su aritma cihazi filtresi

Ters Osmoz İçme Suyundan Neleri Uzaklaştırabilir?

Ters ozmoz işlemi, musluk suyunuzdan sayısız organik ve inorganik kirleticiyi giderebilir. Bu sistemler, klor tadı ve kokusu, pas, tortu giderme konusunda uzmanlaşmıştır ve ayrıca arsenik, asbest, krom, florür, kurşun, cıva, VOC’ler, THM’ler, giardia ve cryptosporidium’u azaltarak veya tamamen ortadan kaldırarak şehir suyuyla ilgili yaygın endişeleri hafifletir.

Su arıtma cihazı tavsiye olarak WaterAEG firması size yardımcı olabilir. https://wateraeg.com.tr/linkine tıklayarak su arıtma cihazı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir