Samsung Tabletiniz Donduğunda Ne Yapmalısınız?

Samsung Galaxy tabletiniz hayatınızın büyük bir parçası. Onu çalışmak, en sevdiğiniz filmleri izlemek ve arkadaşlarınızla ve ailenizle çevrimiçi sohbet etmek için kullanıyorsunuz. Dolayısıyla cihazınız donduğunda, hayatınız da donar. Samsung tabletiniz donarsa yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tabletinizi Yeniden Başlatın

Tabletinizi yeniden başlatmak, ekranınızı çözmenin en kolay yoludur. Tabletinize kapanma, düzgün bir şekilde yeniden başlatma ve tüm aksaklıklardan kurtulma şansı verir.

 1. Güç düğmesini ve Ses Kısma düğmesini basılı tutun.
 2. Ekranın kararmasını bekleyin.
 3. Tableti açın.

Bataryanızı Boşaltın

Tabletinizi yeniden başlatmak işe yaramazsa, cihazınızı kapatmak için başka bir yol bulmanız gerekir. Bir seçenek: pil tamamen bitene kadar cihazınızı yalnız bırakın. Bittiğinde, tabletinizi prize takın, şarj olmasına izin verin ve ardından tekrar açın.

Güvenli Modu Açın

Güvenli mod, cihazınızda soruna neden olabilecek üçüncü taraf uygulamaları kapatır. Tabletinizin donmasına neyin sebep olduğunu anlamanız için size bir şans verir. Samsung tabletinizde Güvenli Mod’u nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tabletinizi Kapatın
 2. Cihazınızı tekrar açın. Samsung logosu göründüğünde, Ses Kısma düğmesini basılı tutun. Ekranın alt kısmında “Güvenli mod” görünecektir.
 3. Güvenli moddan çıkmak için tabletinizi yeniden başlatın.
Samsung Tabletiniz Dondugunda Ne Yapmalisiniz
Samsung Tabletiniz Dondugunda Ne Yapmalisiniz

Tabletinizin Uygulamalarını Güncelleyin

Tabletinizin donmasına neden olan şeyin bir uygulama olup olmadığını anlamak için Güvenli modu kullandıysanız, bu uygulamayı güncellemeniz sorunu çözecektir. Uygulamalarınızın çoğu otomatik olarak güncellenmelidir, ancak bazen bir sorun olabilir. İşte bunları manuel olarak nasıl güncelleyeceğiniz:

 1. Google Play Store’u açın.
 2. En üstteki profil simgesine dokunun.
 3. Uygulamaları ve cihazı yönet’e dokunun. Güncellemesi mevcut olan uygulamalar “Güncelleme mevcut” olarak etiketlenir.
 4. Güncelle öğesine dokunun.

Tabletinizin Yazılımını Güncelleme

Tabletiniz hala donma sorunu yaşıyorsa, yeniden başlatmayı ve yazılımını güncellemeyi deneyin.

 1. Ayarlar’a gidin ve Yazılım güncellemesi veya Sistem güncellemeleri öğesine dokunun.
 2. Ardından Sistem güncellemelerini kontrol et öğesine dokunun.
 3. Mevcut herhangi bir güncelleme varsa, güncellemeyi başlatmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Tabletinizi Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Hala Samsung tabletinizi çözmeye mi çalışıyorsunuz? Fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyin. Bu adım son çare olmalıdır çünkü uygulamalarınızı, fotoğraflarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi siler. Tüm bu verilerin sonsuza kadar kaybolmadığından emin olmak için, başlamadan önce cihazınızı yedeklediğinizden emin olun.

Tabletinizi Onarım için Getirin

Bu sorun giderme adımlarından hiçbiri işe yaramazsa, cihazınızı bir uzmana götürmeniz ve sorunu teşhis etmesini ve düzeltmesini sağlamanız gerekebilir.

Samsung Tabletinizin Donmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Donmuş tabletler olur, ancak sorunun sizin başınıza gelme olasılığını azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Size bu adımları anlatacağız.

Önbelleğinizi Düzenli Olarak Temizleyin

Önbelleğinizi temizlemek, cihazınızın artık ihtiyaç duymadığı verilerden kurtulmasını sağlar. Bu, tabletinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve donma olasılığını azaltır. Tabletinizin önbelleğini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Uygulamalar’ı (veya Uygulamalar ve bildirimler’i) seçin.
 3. Chrome gibi sık kullandığınız bir uygulamaya dokunun. Depolama (veya Depolama ve önbellek) öğesine dokunun.
 4. Önbelleği temizle öğesine dokunun. Cihazınızdaki diğer yoğun kullanılan uygulamalar için bu adımları tekrarlayın.

Yazılımınızı Güncel Tutun

Tabletiniz eski bir yazılım kullandığında, güvenlik hatalarından tabletinizin donmasına neden olabilecek herhangi bir aksaklığa kadar kolayca önlenebilir sorunlarla karşılaşma potansiyeli artar. Tabletinizin yazılımını güncel tutmak bu sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Tabletler bazen bir virüsün önemli verileri silmesi veya cihazınızın programlarının birbiriyle iletişim kurmasını engellemesi nedeniyle donabilir. Güvende olmak üzülmekten daha iyidir, bu nedenle teknolojinizi korumak için bazı antivirüs yazılımları yüklemeyi düşünün.

Aşırı Isınmayı Önleyin

Cihazınızı sıcak bir arabada veya güneş altında bırakmadığınızdan emin olun. Bunu yaparsanız, Samsung tabletiniz aşırı ısınabilir ve dokunmaya yanıt vermeyebilir. Sorun geçici olabileceği gibi, uzman yardımı gerektiren daha ciddi bir sorun da olabilir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir