Tabletteki Virüs Nasıl Temizlenir?

Android kötü amaçlı yazılımı kalıcı bir sorun haline geldi ve virüsleri android’den kaldırmak için bir dizi adım gerekiyor. %75’lik bir müşteri tabanıyla, herkesi en yeni ve en güvenli işletim sistemlerine güncellemek biraz zor ve bilgisayar korsanlarının kendi avantajlarına kullandığı bir şey.

Android uygulamalarının birden fazla platformdan indirilebilmesi, çoğu kullanıcıyı saldırılara açık hale getirdiğinden, bu platformlardan bazıları güvenliyken diğerleri güvenli olmadığı için yardımcı olmuyor. Ek olarak, Android uygulamaları iOS uygulamalarına kıyasla daha az korumalı alana sahiptir, yani diğer uygulama ağları ve işletim sisteminin kendisi ile etkileşim kurma yetenekleri sınırlı değildir ve kötü amaçlı yazılımın yayılmasını kolaylaştırır.

Android varlıklarında bu kötü amaçlı yazılımların kurbanı olmanın sonuçları, en azından söylemek gerekirse, tatsız. Telefonunuz veya tabletiniz yavaşlamaya veya aksaklıklar yaşamaya başlayacaktır. Verilerinize bilgisayar korsanları tarafından erişilebilir ve fidye için tutulabilir. Bazı durumlarda, kötü amaçlı yazılım varlıkları, cihazınıza veya ihtiyacınız olan belirli dosyalara erişimi reddedebilir. Bu nedenle, virüsün android ve cihazınızdan nasıl kontrol edileceğini ve kaldırılacağını öğrenmek çok önemlidir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Android Akıllı Telefon veya Tabletten Virüs Temizleme Adımları

Android cihazlarınızdan virüsü temizlemek için adım adım prosedürü burada açıklıyoruz:

Telefonumda Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarım? (Kötü Amaçlı Yazılımı Tanımlayın)

Birçok kişi android’deki kötü amaçlı yazılımı tespit etmekte zorlanıyor ve Google sekmesinde aramaya devam ediyor, ‘Telefonunuzda virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız? Android’de kötü amaçlı yazılım olup olmadığı nasıl kontrol edilir? Tablette virüs olup olmadığını nasıl anlarım? Tablette virüs mü var? Telefonumda virüs var mı? ve daha fazlası.

Virüsü android telefondan veya tabletten kaldırmanın ilk adımı, kötü amaçlı yazılımın kendisini ve kaynağını belirlemektir. Cihazınızın bu konuda yardımcı olması gereken belirtileri Google’a ekleyebilirsiniz. Cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığına dair açık işaretler arasında çok sayıda pop-up reklam, uygulamaların yüklenmesi normalden uzun süren veya birden çok kez çöküyor ve pil şarjı normalden daha hızlı bitiyor. Cihazınız yavaşsa, aşırı ısınıyorsa veya indirdiğinizi hatırlamadığınız uygulamaları görün; bunlar kötü amaçlı yazılım bulaştığına dair işaretler de olabilir.

Tabletteki Virus Nasil Temizlenir
Tabletteki Virus Nasil Temizlenir

Android’deki beş kötü amaçlı yazılım türünü ve android’den veya diğer cihazlarınızdan virüsü doğru bir şekilde teşhis etmek ve kaldırmak için ne yaptıklarını anlamanız gerekir. Android’deki en agresif kötü amaçlı yazılım türü, kendi kendini kopyalaması ve bir cihazı yavaşlatması veya yanıt vermemesine neden olmasıyla ünlü solucanlardır. Ardından, bir cihaza sızan ve çevrimiçi etkinlikleri izleyip manipüle edebilen kötü amaçlı bir kod yükleyen virüsleriniz var. Truva atları 3 numarada gelir ve belirli uygulamaları devre dışı bırakabilir, verileri kaydedebilir, bir cihazı kilitleyebilir ve ek kötü amaçlı yazılım yükleyebilir.

Kalan ikisi, cihazınızdan bilgi toplayıp bir bilgisayar korsanına ve fidye yazılımına ileten ve siz belirli bir miktar ödeyene kadar cihazınıza veya verilerinize erişiminizi engelleyen casus yazılımlardır.  Yakın zamanda yüklediğiniz yeni uygulamaları, indirdiğiniz ekleri veya aldığınız metinleri ve e-postaları düşünün. Bu, virüsün android’den kaldırılması sürecinde enfeksiyonun kaynağını daraltmanıza yardımcı olacaktır. Olası bir kaynak bulamıyorsanız, sorunlu uygulamayı veya dosyayı belirlemenize yardımcı olacak bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı indirebilirsiniz. 

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Yazılımını İndirin

Cihazınızı gelecekteki saldırılardan korumak istiyorsanız yapılacak en iyi şey sağlam bir Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma yazılımı edinmektir. Google Play Store’dan indirilen ve güvenlik açıklarını gözden kaçırmayan kapsamlı bir uygulama seçin.

Bu uygulama, android’de virüs taraması yapabilmeli ve gereksiz dosyaları veya virüslü uygulamaları temizleyebilmelidir. En çok önerilen güvenlik uygulamaları arasında AVG AntiVirus, 360 Security ve Avast Antivirus bulunur.   Cihazınızı en son işletim sistemi sürümleriyle güncel tutmak, onu kötü amaçlı yazılım bulaşmasından korumak için de önemlidir. Yukarıdaki adımlar android problemindeki kötü amaçlı yazılımınızı ortadan kaldırmazsa, iki seçeneğiniz vardır. Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilir veya bir uzmana götürebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına sıfırlamaya karar verirseniz, lütfen Kurulum prosedürü sırasında sizden istenecek olan Yedekleme seçeneğini seçtiğinizde, yalnızca kötü amaçlı uygulama veya dosya indirilmeden önce orada bulunan verileri geri yüklediğinizden emin olun.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir