Televizyon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Son birkaç yıldır çoğumuz evde daha fazla zaman geçiriyoruz ve daha çok buzdolabından tavan vantilatörüne kadar her şeyi temizlemeye odaklanıyoruz. Diğer elektronik eşyalarda olduğu gibi, televizyonlar da toz çekebilir ve çocukların parmak izleri gibi lekelerle lekelenebilir. Neyse ki televizyon ekranı temizlemek, pahalı kimyasallar gerektirmeyen basit bir işlemdir.

LCD TV’ler çok daha hassastır ve ekranların çizilmemesi veya hasar görmemesi için dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Plazma TV’lerde ayrıca cam ekranlar bulunur, ancak üreticiler genellikle hassas bir parlama önleyici kaplama uygularlar, bu nedenle bir CRTV seti yerine LCD TV gibi ele alınmaları gerekir.

Hem OLED TV’ler hem de LCD setler için tavsiye aynıdır ve basittir: Ekranı çizmemek için yumuşak, kuru bir bezle temizleyin.  Hangi tür TV’ye sahip olduğunuz konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, her zaman kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz. Çoğu kılavuzda ve üretici web sitesinde, setlerini temizlemenin en iyi yolu için talimatlar bulunur.

Televizyon Ekrani Nasil Temizlenir
Televizyon Ekrani Nasil Temizlenir

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kuru, Yumuşak Bir Bezle Başlayın

Elekler kolayca çizilebilir ve hatta kağıt havlular veya dokular bile zarar verebilecek lifler içerir. En iyi seçeneğiniz, gözlükleri ve kamera lenslerini temizlemek için kullanılan türden yumuşak, antistatik bir mikrofiber bez kullanmak ve dairesel hareketlerle silmektir. Ayrıca TV kabinini silmek ve tozun ısıyı dağıtmaya yardımcı olan havalandırma deliklerini tıkamadığından emin olmak isteyebilirsiniz. TV bir stand üzerindeyse ve duvara bağlı değilse, setin devrilmesini önlemek için bir eliyle TV’yi desteklerken diğeriyle temizlemeniz önerilir.

Çıkarılması zor lekeler varsa, bezi damıtılmış suyla hafifçe nemlendirebilir ve ekranı nazikçe temizleyebilirsiniz. Setin iç işleyişine sızarsa şoka veya bileşen arızasına neden olabilecek şekilde doğrudan ekrana su püskürtmemeniz gerekir. İnatçı lekeler için, su ile yüksek oranda seyreltilmiş, bir kez daha TV’nin kendisine değil de beze uygulanan çok yumuşak bir bulaşık sabunu solüsyonu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle LCD ekranlar basınca karşı hassastır ve kolayca çizilebilir, bu nedenle sert bir şekilde bastırmayın.

Zararlı Kimyasallardan Kaçının

Pencere temizleyicilerinde bulunan alkol ve amonyak, pahalı düz ekran TV’nize zarar verebilir, bu nedenle bunlara sahip temizleyicileri kullanmayın. Bir ekran temizleyici kullanmaya karar verirseniz, alkol, amonyak veya aseton içermeyen bir tane seçin. Ayrıca ekranı çizebilecek aşındırıcı içeren temizleyiciler kullanmayın.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir