Acer Aspire Bilgisayarlarda Bluetooth Sorunu ve Çözümü

Bluetooth, her dizüstü bilgisayarda bulunan en temel ve kullanışlı işlevlerden biridir. İster kulaklık veya hoparlör gibi kablosuz cihazlarınızı ya da kablosuz bir fare/klavyeyi bağlamak isteyin, ister bilgisayarınızdan dosya paylaşmak isteyin, Bluetooth gereklidir. Bir dizüstü bilgisayarda Bluetooth’un yüzlerce kullanım alanı vardır. Acer dizüstü bilgisayarınızda Bluetooth işlevinin başarısız olmasını istemezsiniz. Ancak, diğer tüm dizüstü bilgisayarlar gibi Acer dizüstü bilgisayarlar da kendi paylarına düşen sorunlara sahiptir.

Birçok Acer Aspire 5 ve Aspire 7 sahibi Bluetooth kullanamamanın sıkıntısını yaşıyor. Bazıları Bluetooth’un dizüstü bilgisayarlarında çalışmadığını söylerken, bazı kullanıcılar Bluetooth simgesini bile göremiyor. Bluetooth cihazlarını sık kullanıyorsanız, bu sorun sinir bozucu olabilir. İş için bir Bluetooth fare kullanmak, yerleşik izleme dörtgenine güveneceğiniz için üretkenliğinize zarar verebilir. Acer Aspire dizüstü bilgisayarınızdaki Eylem Merkezi’nde Bluetooth simgesi yoksa, büyük olasılıkla simge gizlenmiştir. Bluetooth seçeneğini bulduysanız ancak kullanamıyorsanız, Bluetooth hizmetini yeniden başlatmalısınız. Bazen bozuk veya güncel olmayan bir Bluetooth sürücüsü de Bluetooth’u kullanılamaz hale getirir. Bu durumda, Bluetooth sürücüsünü güncellemeniz gerekir. Çalışmazsa, sürücüyü yeniden yüklemeniz gerekir. Acer Aspire 5 veya 7 dizüstü bilgisayarınızda Bluetooth eksik veya çalışmıyor sorununu çözmenin pratik yollarının listesini inceleyelim.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bluetooth’u Eylem Merkezine Sabitleyin

Çoğu Windows kullanıcısı Bluetooth’u sağ alt köşede bulunan Eylem Merkezi aracılığıyla kullanır. Bluetooth simgesi orada görünmediğinde, Bluetooth’un eksik olduğu veya çalışmadığı gibi bir izlenim verir. Aşağıda belirtilen adımları kullanarak Acer dizüstü bilgisayarınızdaki Eylem Merkezi’ne Bluetooth simgesini kolayca ekleyebilirsiniz:

 1. Windows 11 bilgisayarınızda Eylem Merkezi’ni açın. Bunun için Wi-Fi, ses ve pil simgesini içeren bölüme dokunun. Ya da açmak için “Windows + A” tuşlarına basın.
 2. Kalem simgesine tıklayın.
 3. “Ekle” düğmesine dokunun.
 4. “Bluetooth “u seçin ve “Bitti “ye tıklayın. Bluetooth’u Eylem Merkezi’ne ekleyecektir.

Bluetooth’u Eylem Merkezi’ne ekledikten sonra, eklenip eklenmediğini kontrol etmek için Windows + A tuşlarına basın. Artık Acer dizüstü bilgisayarınızda Bluetooth’u kolayca kullanabilirsiniz. Bluetooth, Kontrol Merkezi üzerinden çalışmıyorsa, Ayarlar’a gidin ve sol taraftaki menüden Bluetooth ve cihazlar’a dokunun. Bluetooth’u etkinleştirin ve Bluetooth cihazlarınızı bağlayın.

Acer Aspire Bilgisayarlarda Bluetooth Sorunu
Acer Aspire Bilgisayarlarda Bluetooth Sorunu

Cihazın Bağlı Olduğundan Emin Olun

Acer Aspire dizüstü bilgisayarınızda Bluetooth’u açmanız, Bluetooth cihazınıza (kulaklık, hoparlör vb.) otomatik olarak bağlanmanızı sağlamaz. Bluetooth cihazınızı daha önce dizüstü bilgisayarla eşleştirmediyseniz, kullanmadan önce eşleştirmeniz gerekir. Bir Bluetooth cihazını nasıl eşleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Alttaki Windows logosuna sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Alternatif olarak, Ayarlar’ı hızlıca açmak için “Windows + I” tuşlarına basabilirsiniz.
 2. Sol taraftaki menüde “Bluetooth ve cihazlar” üzerine dokunun.
 3. Bluetooth’u açın.
 4. “Cihaz ekle “ye tıklayın.
 5. “Bluetooth “u seçin.
 6. Diğer cihazınızın eşleştirme modunda olduğundan emin olun.
 7. Şimdi, eşleştirmek için bilgisayarınızdaki Bluetooth cihazının adına dokunun.

Bluetooth cihazınızı eşleştirmenize rağmen dizüstü bilgisayarınız hala cihaza bağlanmıyorsa, cihazı manuel olarak bağlamanız gerekir. Çoğu zaman bilgisayarınız bir Bluetooth cihazına otomatik olarak bağlanmaz. Böyle bir durumda, Bluetooth ayarlarına gidin, Bluetooth cihazının adına dokunun ve Bağlan’a tıklayın. Birkaç saniye içinde cihaz bağlanacaktır.

Uçak Modunun Açık Olup Olmadığını Kontrol Edin

Uçak modu açıldığında, Bluetooth ve Wi-Fi dahil tüm radyo cihazları devre dışı bırakılır. Bilgisayarınızda Uçak modunun etkin olmadığından emin olun. Etkinse, kapatın ve Bluetooth’u sorunsuz bir şekilde kullanabilmeniz gerekir. Windows’ta Uçak modunu nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bilgisayarınızda Eylem Merkezi’ni açın. Windows 11 kullanıyorsanız, hızlıca açmak için “Windows + A” tuşlarına basın. Ya da “Ayarlar “a gidin ve Uçak modu seçeneğini bulmak için “Ağ ve internet “e dokunun.
 2. Uçak modunu kapatın.

Uçak modunu devre dışı bıraktıktan sonra, Bluetooth’u açın ve Bluetooth cihazınızı bağlayın.

Bilgisayarınızı Diğer Bluetooth Cihazları Tarafından Bulunabilir Hale Getirin

Bilgisayarınızda Bluetooth’u etkinleştirmiş olsanız bile, cihaz diğer cihazlar tarafından keşfedilebilir olarak ayarlanmamışsa diğer Bluetooth cihazları bilgisayarı bulamayabilir. Telefonunuz uygulamasını kurmak için cep telefonunuzu bağlamaya çalışıyorsanız, Bluetooth’un etkin ve keşfedilebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bilgisayarınızda “Ayarlar” uygulamasını açın. Bunun için alttaki Windows logosuna sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Ya da “Windows + I” kısayolunu kullanın.
 2. Sol kenar çubuğundan “Bluetooth ve cihazlar” üzerine dokunun.
 3. “Bluetooth “u etkinleştirin ve “Daha fazla cihaz görüntüle “ye dokunun.
 4. “Daha fazla Bluetooth ayarı “na ilerleyin ve üzerine dokunun.
 5. “Bluetooth cihazlarının bu bilgisayarı bulmasına izin ver” seçeneğini etkinleştirin.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir