Laptop Ekranını Monitör Olarak Kullanma Nasıl Yapılır?

Yalnızca bir bilgisayar ekranıyla gayet iyi anlaşabilirsiniz, ancak bir saniye eklemek size daha fazla çalışma alanı sağlayabilir. Bu yükseltme yalnızca yaratıcı profesyoneller veya deneyimli programcılar için değildir; herkesin uygulamalarını yaymasına, belgeleri yan yana düzenlemesine ve bir profesyonel gibi çoklu görev yapmasına olanak tanır. Bu da üretkenliği ve verimliliği artıracaktır. Avantajların yanı sıra, bu ikinci ekranı masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza bağlamak hem kolay hem de ucuzdur. İyi bir ekran satın almaktan düzgün bir şekilde kurmaya kadar ikinci bir monitör nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

İkinci Ekranınız İçin Kablolar ve Adaptörler

Çoğu bilgisayar, ikinci bir ekrana güç sağlamak için yerleşik bir yeteneğe sahiptir. İlk olarak, dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda HDMI veya DisplayPort soketini bulun. Daha eski bir bilgisayarınız varsa, bunun yerine beyaz bir DVI veya mavi bir VGA soketi arıyor olabilirsiniz. Dört bağlantı noktası türünün tümü, bilgisayarınızı bir televizyona, projektöre veya başka bir ikincil ekrana bağlamanıza olanak tanır.

Bilgisayarınızda bu bağlantı noktalarından biri varsa, tek ihtiyacınız olan uygun kablodur. Ancak, bazı daha ince ve daha hafif dizüstü bilgisayar modellerinde uyumlu bir bağlantı noktası yoktur. Bunlar için karışıma bir adaptör eklemeniz gerekebilir. Örneğin Apple’ın MacBook Air ve Google’ın Pixelbook’u gibi küçültülmüş dizüstü bilgisayarlar veri aktarımı, şarj ve video çıkışı için USB-C bağlantı noktalarına güveniyor. Birkaç monitör USB-C’yi kabul eder, ancak hepsi yapmaz. Bu durumda, dizüstü bilgisayarı monitörünüze takmadan önce USB-C’yi HDMI’ya veya DisplayPort’a gizlemek için bir adaptöre ihtiyacınız olacak.

Bazı bilgisayarlar başka dongle’lar gerektirir. Microsoft’un Surface Pro 5’ini alın: Mini DisplayPort-DisplayPort kablosunu kabul eden bir Mini DisplayPort içerir, bu da DisplayPort ile herhangi bir monitöre bağlanır. Alternatif olarak, bir HDMI monitör tercih ederseniz, Yüzeyi bir Mini DisplayPort-HDMI dongle’a, ardından standart bir HDMI kablosuna bağlayabilirsiniz.

Kablolarınızı veya adaptörlerinizi seçerken, destekleyebilecekleri maksimum çözünürlükleri arayın ve satın aldığınız monitörle eşleştiğinden emin olun. Hertz (Hz) cinsinden ölçülen, kablonun desteklediği yenileme hızını da kontrol etmelisiniz. Daha yüksek yenileme hızı, ekranın daha hızlı değişebileceği anlamına gelir, bu da oyun oynamaktan film izlemeye kadar her şey için görüntüleme kalitesini artırır.

Laptop Ekranini Monitor Olarak Kullanma
Laptop Ekranini Monitor Olarak Kullanma

Bir Monitöre Bir Dizüstü Bilgisayar veya Masaüstü Nasıl Bağlanır?

Kurulum son derece kolaydır: İkinci bir monitörü taktığınız anda, bilgisayarınız herhangi bir ek yazılım veya karmaşık bir kurulum işlemi gerektirmeden onu tanıyacaktır. Bununla birlikte, tam olarak istediğiniz gibi yapılandırmak için birkaç isteğe bağlı adım atabilirsiniz. Kesin işlem, bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı olacaktır.

Windows’ta, dört görüntüleme modu arasında geçiş yapmak için Windows+P’ye dokunun: Yalnızca bilgisayar ekranı (yalnızca orijinal bilgisayar ekranı etkindir), Çoğalt (iki ekranınız aynı şeyi gösterir), Genişlet (iki ekranınız tek bir büyük ekran gibi davranır), veya Yalnızca ikinci ekran (harici monitör tek etkin olandır). Çoğu zaman, uygulamaları ve pencereleri her iki ekranda da bağımsız olarak açmanıza izin verecek Genişlet seçeneğini isteyeceksiniz. İkinci ekranınızı daha fazla yapılandırmak için Başlat menüsünü açın, Ayarlar simgesini (dişli simgesi) tıklayın ve Sistem öğesini ve ardından Ekran öğesini seçin.. Buradan her iki ekranın parlaklığını, çözünürlüğünü ve yönünü yapılandırabilirsiniz. Bir genişletilmiş ekran olarak iki ekran kullanıyorsanız, bu menüyü hangi monitörün solda, hangisinin sağda olacağını ayarlamak için de kullanabilirsiniz.

MacOS’ta Apple menüsünü açın, Sistem Tercihleri’ni seçin ve ardından Ekranlar’ı tıklayın . Düzenleme sekmesi altında (yalnızca ikinci bir ekrana bağlandığınızda görünecektir), ekranlarınızın göreli konumlarını (hangisi sol ekranda, hangisi sağda) değiştirebilirsiniz. Mirror Displays (Ayna Ekranlar) onay kutusunu kullanarak, aynı zamanda yansıtılmış mod (iki ekran kopya işlevi görür) ve genişletilmiş mod (iki ekran tek bir ekran olarak işlev görür) arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, aynı menüden ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir