MacBook Pro’da Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

MacBook Pro/Air’inizi siyah ekran düzeltmek için uygulayabileceğiniz kanıtlanmış yöntemler vardır. Şimdi Mac’inizi normale döndürmek için bunları teker teker deneyin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Güç Kaynağını Kontrol Edin

Bazen MacBook yalnızca başlangıç zilini çalmayan siyah bir ekran gösterir veya MacBook Pro ekranı birkaç dakika önyükleme yaptıktan sonra kararır. Bu durumda, Mac’inizin pilinin başlatma prosedürlerini çalıştırmak için yeterli güçle şarj edilip edilmediğini kontrol edin.

Bu sorunu çözmek için şarj cihazını takıp birkaç dakika bekleyebilir ve ardından güç düğmesine basabilirsiniz. Bazı soğuk ortamlarda, önce MacBook’unuzun arka kısmını ısıtmak da yardımcı olur. Ayrıca, Mac’iniz şarj olurken şarj kablosunun iyi durumda olduğundan emin olun. Buna ek olarak, değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için pilinizin döngüsünü kontrol edin. Güç sorunu giderildiyse Mac’inizi yeniden başlatın. Ardından MacBook’unuz siyah ekrana geçmez, her zamanki gibi açılır.

Güç Çevrimi Gerçekleştirin

Başlangıçta sabit sürücüden veya fanlardan gelen bazı dönme sesleri duyuyorsanız veya klavyelerin ışığı yanıyorsa, siyah ekran sorununun güç eksikliğinden kaynaklanmadığı anlamına gelir. Düğmeye bastıktan veya kapağı açtıktan sonra Mac’inizden yanıt gelmiyorsa, bir güç çevrimi gerçekleştirmeyi denemelisiniz.

Touch Bar’lı MacBook Pro 13″ ve Touch Bar’lı MacBook Pro 15″ gibi çıkarılabilir pili olmayan modern bir MacBook’ta, kapatmak için güç düğmesine uzun süre basılı tutabilir, yaklaşık 10 saniye bekleyebilir ve ardından MacBook’u yeniden başlatabilirsiniz. Pili çıkarılabilir olan MacBook Air 13″ ve MacBook 13″ gibi bazı eski MacBook’lar için, zorla kapatabilir, fişini çekebilir, pili çıkarabilir ve 10 saniye bekleyebilirsiniz. Ardından pili geri takmanız ve Mac’i yeniden başlatmanız gerekir.

MacBook Pro Siyah Ekran Sorunu Nasil Cozulur
MacBook Pro Siyah Ekran Sorunu Nasil Cozulur

Çevre Birimlerinin Bağlantısını Kesin

Çevresel aygıtlar bazen Mac’inizin düzgün başlatılmasını engelleyen suçlulardır. Bu, başlatma işlemi sırasında gerçekleştirilen eksiksiz bir donanım kontrolü nedeniyle gerçekleşir ve bazı hatalı bileşenler varsa işlem durur. Bu nedenle, bu sorunu çözmek için USB sürücüleri, telefonlar, yazıcılar vb. dahil olmak üzere tüm harici aygıtların fişini çekmelisiniz. Ardından Macbook’unuzdaki güç düğmesine/Touch ID düğmesine tekrar basarak Mac’inizi yeniden başlatın.

Ekranın Parlaklık Ayarlarını Kontrol Edin

MacBook’unuzda siyah ekran sorununa sıklıkla neden olan bir durum, bir başlangıç sorunu değil, monitörün karartılmış olmasından kaynaklanır. Genellikle yanlışlıkla F1 tuşuna basıldığında ekran parlaklığı çok düşük olur; ekranınızı tekrar aydınlatmak için F2 tuşuna basarak bu durumu geri döndürebilirsiniz.

Mac’inizi Uyku Modundan Çıkarma

Mac’inizde imleçle birlikte siyah bir ekran görürseniz, bu makinenin bir süre siyah ekranda takılı kaldığı ve ardından uyku moduna geçtiği anlamına gelir. Mac’inizin uyumasını durdurmak için kullanıcı adının ilk harfini yazıp “Enter” tuşuna basabilirsiniz. Mac yanlış bilgi yazdığınızı anlayacak ve size bir yanıt verecek ve sonuç olarak siyah ekran durumundan çıkacaktır.

NVRAM Ayarlarını Sıfırla

Mac’in NVRAM’i, ekran çözünürlüğü, başlangıç diski seçimi, son çekirdek panik bilgileri vb. dahil olmak üzere bellek içi ayarları depolar. Bu nedenle, NVRAM’i sıfırlamak MacBook Pro’nun siyah ölüm ekranını düzeltmek için yardımcı olabilir.

NVRAM ayarlarını sıfırlamak için: Mac/MacBook’unuzu yeniden başlatırken Option + Command + P + R tuşlarını basılı tutun. İkinci bir başlatma sesi duyana kadar tuşları bırakın. T2 çipli bir Mac için, Apple logosu ikinci kez görünüp kaybolduktan sonra tuşları bırakın.

Güvenli Modda Önyükleme

Bu sorun bazı üçüncü taraf sürücülerden de kaynaklanıyor olabilir: Bazı üçüncü taraf giriş öğelerinin başlangıç sırasında otomatik olarak yüklenmesini veya açılmasını kontrol etmek ve önlemek için Mac’i Güvenli Mod’da başlatın. Intel tabanlı bir Mac’te Güvenli Mod’da önyükleme yapmak için:

  • Mac’inizi kapatın ve yaklaşık 10 saniye bekleyin.
  • Mac’inizi yeniden başlatırken Shift tuşunu basılı tutun.
  • Oturum açma penceresi görünene kadar Shift tuşunu bırakın.

Apple Mac’te Güvenli Mod’a önyükleme yapmak için:

  • Mac’inizi kapatın ve bir süre bekleyin.
  • Başlangıç diskleri ve Seçenekler ekranda görünene kadar güç düğmesini basılı tutun.
  • Shift tuşunu basılı tutun ve ardından Güvenli Modda Devam Et’e tıklayın.

MacBook’unuz Güvenli Mod’da önyükleme yapabiliyorsa, sorun yaratanın o olup olmadığını kontrol etmek için yakın zamanda indirdiğiniz üçüncü taraf yazılımı kaldırmalısınız.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir