Bosch Kombi Zwa EA Arızası Çözümü

Bosch Kombi Zwa EA arızası alev algılanmıyor demektir. Yani ateşleme başarısızlığı durumudur.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bosch Kombi EA Arızası Nasıl Giderilir?

Bosch kombi EA arıza kodu ile karşılaştığınız zaman birkaç kontrol yapmanız gerekir. Bu kontrolleri gerçekleştirmeden servis çağırmamanız önerilir. Bosch kombi EA arıza kodu ile karşılaşan kullanıcılar ne ya da neler yapabilir? Aşağıdaki adımları uygulayarak kontrol edebilirsiniz.

Dairenizde Doğalgaz Var Mı? Kesinti Olabilir Mi?

Bunun için varsa eğer doğalgazlı ocağınızı kontrol ediniz. Ocak çalışıyor ise dairenizde doğalgaz var demektir ve bir kesinti durumu söz konusu değildir. Ocak çalışmıyorsa o halde ya vanalarınız kapalıdır ya da bir doğalgaz kesintisi durumu söz konusudur.

Bosch Kombi Zwa EA Arizasi
Bosch Kombi Zwa EA Arizasi

Doğalgaz Vanaları Açık Mı?

Dairede uzun süre kalmayacaksanız kombiyi şalterinden ve dairenize gelen doğalgaz vanasını kapatmanız gerekir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse gaz vanalarının her zaman açık olması gerekmektedir. Yine de ihtimallere karşı kombinize, dairenize, ocağınıza ve binanıza gelen doğalgazdan emin olabilmek için vanaları kontrol etmeniz gerekir. Doğalgaz vanaları doğalgaz borusu ile aynı hizada olursa her zaman açık demektir. Bu şekilde kapalı mı açık mı diye anlayabilirsiniz.

Kombiye Reset Attınız Mı?

Dairenizde doğalgaz kesintisi yoksa ve bundan eminseniz o halde sorun kombiden olabilir. Kombiyi bu aşamalarda resetlemek yani arızadan çıkarmanız gerekmektedir. Bosch kombilerin bazı modellerinde doğrudan “reset” yazan tuşu bulunmaktadır. Bazılarında “kapama/açma” ve “anahtar sembolü” olan tuşa aynı anda basmak gerekmektedir. Bazı modellerde doğrudan reset tuşu olmadığı için kapama/açma işlemi uygulanması gerekir. Kombinizin modeline göre reset işlemi uygulandıktan sonra, arıza tekrarında reset işlemini maksimum 3 kez tekrarlamanız gerekir.

Gereken işlem ve kontrolleri yaptınız fakat sonuç değişmiyor ise “Bosch Kombi Zwa EA arızası” diyorsanız, Bosch kombi EA hatası nasıl çözüme kavuşulur? diyorsanız servis çağırmanız gerekir.

Bosch Kombi EA Arızası Nedenleri Nelerdir?

Bosch kombi EA hatası nasıl çözüme kavuşulur? sorusunun kısa yanıtı olarak aşağıdaki nedenler olabilir.

  • Anakart sorunu,
  • İyon elektrodu problemi,
  • Ateşleme elektrodu problemi,
  • Gaz valfi sorunu,
  • Baca sistemi sorunları,
  • Kombi yoğuşmalı ise yoğuşma gider hortumunda tıkanması ya da donma durumu söz konusu olabilir.

Bosch Kombi Zwa EA arızası nasıl giderilir? sorusunu bu şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak burada önemli olan uzman müdahaleleridir. Müdahale ve teşhis için işi uzmanlara bırakmanızı öneririz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir