Demirdöküm Kombi Nasıl Açılır ve Çalışır?

Kombi kullanımı birçok insan tarafından bilinmekte olan bir konudur. Ancak hayatınızda ilk kez kombi kullanacak olan bir kişi için demirdöküm kombi nasıl açılır? Demirdöküm kombi nasıl çalıştırılır, nasıl ayarlanmalıdır? şeklindeki soruların yanıtları önem taşımaktadır. Bu yazıda bu sorulara yanıt arayacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Demirdöküm Kombi Nasıl Açılır?

Demirdöküm kombiler ilk kez çalıştırılacağı zaman ilk önce su basınç bar ayarları kontrol edilmesi gerekir. Daha sonra gaz vanasının açık olup olmadığı kontrol edilir. İlk açtığınızda barın 1,5 olması ve gaz vanasının da açık olması gerekmektedir. Tüm kontrollerin ardından kombiye gelen şalterin açık konuma getirilmeniz gerekir. Sonra kombinin sahip olduğu tuş kombinasyonun niteliklerine göre kombinin açma işlemi gerçekleştirilir.

Demirdokum Kombi Nasil Calisir
Demirdokum Kombi Nasil Calisir

Demirdöküm Kombi Nasıl Çalıştırılır?

Kombilerin çalıştırılma şekilleri model ve markaya göre biraz farklılık gösterse de dikkat edilmesi gereken bazı ortak noktalar vardır. Bir kombi çalıştırılmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk husus kombi su basınç göstergesinin 1,5 barda olmasıdır. Su basıncı 1 barın altında ise kombi çalışmaz. Bu durumlarda kombinin çalışması için su basılması gerekir.

Kombi açılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus gaz vanasının açık şekilde olmasıdır. Gaz vanasının kapalı olması kombi yine çalıştırmaz. Kombinin yanında yer alan gaz vanası açık ve kombi ve çalışmıyor ise dış kapının önündeki gaz saati vanasının açık olması gerekmektedir.

Kontroller tamamlandıktan sonra kombi cihazı çalıştırılmaktadır. Kombinin LCD ekranında kalorifer sembolü ve çeşme sembolü bulunuyorsa kombi cihazınız her 2 durumda çalışacaktır. Bu durumda kombi kış modunu göstermektedir. Kombinin LCD ekranında petek sembolü üstü çizili durumda ise ve yalnızca musluk sembolü bulunuyorsa kombi yaz konumundadır ve sıcak su için çalışacaktır.

Demirdöküm Kombi Nasıl Ayarlanmalıdır?

Kombi kullanmak esasında kolay bir işlemdir. Günümüzde üretilmekte olan pek çok cihaz kullanıcı dostu kontrol panelleri ve arayüz tasarımlarıyla kullanıcıya kolaylık sağlayan tasarımlara sahiptir. Kombilerin üzerinde çoğunlukla Led ışıklandırma ile ayrışan kontrol paneli üzerinden gerekli tüm ayarları kolay bir şekilde yapabilmek mümkündür.

Bütün kombilerde en çok gereksinim duyulan birkaç kombi ayarlarını saymak gerekirse bunlar; basınç ayarları, ısı ayarları ve mevsim ayarı gibi pek çok farklı fonksiyon vardır. Bu ayar seçeneklerinden kullanım ihtiyaçlarına uygun olanını kolaylıkla seçerek ayarlama işlemlerini yapabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir