Vaillant F28 Arızası Sebebi ve Çözümü

Vaillant kombilerde sıklıkla karşılaşılan hata kodlarından bir tanesi olan F28 hata kodu pek çok kullanıcı tarafından merak edilir. Bizler bu sebeple sizlere konu ile ilgili merak edilenleri açıklayacağız. Vaillant F28 arızası ile ilgili tüm merak edilenleri sayfamızda inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Vaillant F28 Arızası Nedir?

Vaillant markalı atmoTEC-turboTEC, ecoTEC, ecoVİT, Vuw Plus modellerinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Vaillant F28 Arizasi Sebebi Cozumu
Vaillant F28 Arizasi Sebebi Cozumu

Vaillant F28 Arıza Kodu Sebebi

Vaillant kombilerde F28 arızası meydana geldiği zaman gaz aksamı ile ilgili gerçekleştirmeniz gereken pek çok kontrol yolu vardır. Vaillant F28 arıza kodu Vaillant kombiniz 3 kere ateşleme yapmaya çalıştıktan sonra meydana gelebilmektedir. Vaillant kombiniz F28 hata kodu veriyorsa kontrol edilmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Vaillant Gaz Valfi Arızası

Kombinizin gaz valfinde kaynaklanan problemden dolayı Vaillant kombinizde ateşleme meydana gelememesi durumlarında Vaillant kombi F28 hatası alabilirsiniz. Gaz valfi kullanıcının mutlaka doğrudan müdahale etmemesi gereken aksamdır. Vaillant kombi F28 arızası için kombi servis hizmeti alabilirsiniz.

Doğalgaz Hattını Kontrol Edin

Vaillant F28 arızası Vaillant kombinizin ateşleme yapamadığını belirtir. Evinizdeki doğal gaz hattınızın kontrol edilmesi ve doğal gazın kesik olup olmadığına emin olmanız gerekir. Eğer doğal gazınız kesildiyse gaz tekrar gelse bile kombi yine de F28 hata kodu verebilmektedir.

Vaillant Kombi F28 Hatası’nda Kullanıcı Neler Yapmalıdır?

Vaillant kombi F28 arızasında kullanıcıların kontrol etmesi gereken işlemler vardır. Bizler de sizlere bu işlemlerden bahsedeceğiz.

  1. Dairede gaz olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir. Gaz vanaları açık ve ocağınız çalışmıyorsa bu durumda daire de gaz yoktur. Bu durumda doğalgaz firmasıyla iletişim geçmeniz gerekir.
  2. Son olarak Vaillant kombinize 3 kez reset atmanız gerekir. Reset sonrası düzelme olmazsa bu durumda kombi içindeki parçalardan birine veya bir kaçına zara gelmiş olabilir. Servis desteği alarak sorununuz çözülebilir.

Vaillant Kombi F28 Hatası ile Karşılaşıldığında Hangi Parçalarda Sorun Olabilmektedir?

Bu durumda pek çok parça da sorun olabilir. Bu sebeple de servis ekiplerinden yardım almanız gerekir. Hangi parçalarda sorun olduğunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Vaillant Kombi F28 Hatasında: Gaz valfi, elektronik kart, iyonizasyon çubukları ve ateşlemede sorun olabilir. Hangi parçada sorun olduğunu öğrenmek için uzman ekipten yardım almanız gerekir. Uzman ekipler sorununuz kesin bir şekilde çözüme kavuşacaktır.

Vaillant F28 Arızası ile karşılaştığınız zaman ilk önce yapılması gerekenleri uygulayın, soruna çözüm bulamazsanız mutlaka servisle iletişime geçiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir