Bilgisayar Tozu Sorunlarını Anlama ve Önleme

Bilgisayarlara gereken özen gösterilmediği takdirde karşılaşılabilecek hem donanım hem de yazılım riskleri vardır ve bu ilk kategorideki en yaygın türlerden biri yaygın olarak bilinmektedir: Toz. Bilgisayar virüsleri veya kötü amaçlı yazılımlar gibi sorunlardan bile daha yaygın olan toz, bilgisayarınızın iç bileşenlerine girerek çeşitli sorunlara yol açabilir.

Tozla ilgili sorunlar da dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek her türlü sorun için çok çeşitli bilgisayar onarımı, dizüstü bilgisayar onarımı ve ilgili cihaz onarım hizmetleri sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Toz bir bilgisayarı nasıl etkiler, bu etkiler neden meydana gelir ve tozu önlemek ve bilgisayarı her zaman temiz tutmak için ne yapabilirsiniz? İşte akılda tutulması gereken bir başlangıç.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tozun Bilgisayar Üzerindeki Etkileri

Tozun bir bilgisayarın içi için neden zararlı olduğunu anlamak için, neredeyse her modern bilgisayarın kullandığı fan hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu fan, bilgisayarın iç bileşenlerini soğutmak için yerleştirilmiştir ve genellikle bu işte çok etkilidir.

Ancak, aylar veya yıllar boyunca, aynı fan hareketi tozu bilgisayarın çeşitli çatlaklarına ve yarıklarına itebilir. Toz yeterince yüksek seviyelere ulaştığında, elektrostatik şok için bir mıknatıs haline gelir. Genellikle cihazın gövdesindeki önemli parçalarda ani arızalara neden olur veya diğer elektrikli bileşenlerle etkileşime girer. Bunun olmasını engellemek için ne yapabilirsiniz? İşte birkaç temel ipucu.

Bilgisayar Tozu Sorunları
Bilgisayar Tozu Sorunları

Basınçlı Hava

Geçmişte toz sorunlarıyla uğraşmış bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarlar için ya da evinizin veya ofisinizin özellikle tozlu olduğunu biliyorsanız, emrinizde olan harika bir araç basınçlı hava kutusudur. Cihazın çeşitli yarıklarına sığacak ince bir başlıkla birlikte gelen bu kutu, kırılgan olabilecek diğer bileşenleri zorlamadan veya hareket ettirmeden tozu önemli yerlerden uzaklaştırır. Basınçlı hava kutularını her zaman iyi havalandırılan bir alanda kullandığınızdan emin olun.

Düzenli Silme

Bazen bilgisayarın içine girmeden önce bilgisayarda tozun sıklıkla biriktiği bir başka alan: Tuşlarda, aralarındaki boşluklarda ve diğer yüzey alanlarında. Çoğu durumda, bu sorun tuşlarınızın bilgisayarın geri kalanına gönderdiği sinyallere müdahale etmeye başlayacaktır – aslında, bu genellikle toz sorunlarının başlangıçta mevcut olduğuna dair alabileceğiniz ilk işaretlerden biridir.

Bu potansiyel endişeyi önlemek için bilgisayarı düzenli olarak silmek basit bir çözümdür. Sadece temiz, çok hafif kirli bir bez kullanın – daha fazlası su hasarı riskini doğurabilir. Bununla eşgüdümlü olarak, tuşların arasındaki tozu temizlemek için basınçlı hava tüpünüzü de kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Alanı

Bilgisayarın etrafındaki bir miktar tozdan kaçınmak mümkün olmasa da, uzun vadeli sorunları önlemenin bir başka iyi yolu da bilgisayarın kendisini temiz bir alanda tutmaktır. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, dışarıda kullanmamaya çalışın, çünkü burada düzgün bir şekilde filtrelenmiş bir ev veya ofis binasından çok daha fazla toz vardır.

Ayrıca gevşek bilgisayarınızı hava koşullarına açık bir çantaya veya sırt çantasına koymaktan kaçının – bunun yerine, tüm bağlantı noktalarını ve bağlantıları toz istilasından uzak tutmak için fermuarlı bir kılıf kullanın. Özellikle Salt Lake City ve diğer Utah bölgeleri gibi kuru bir yerde yaşıyorsanız, hava koşullarına kapalı değilse çantanıza veya dizüstü bilgisayar taşıyıcınıza ne kadar toz girebileceğini görünce şaşırabilirsiniz.

Genel Temizlik İhtiyaç İşaretleri

Bilgisayarı etkileyen toz birikimlerini veya ilgili toz sorunlarını yakalama beceriniz konusunda endişeli misiniz? Neyse ki, cihazın kendisi genellikle size toz birikimleriyle uğraşmaya başladığına dair birkaç açık işaret verecektir. Bu sorunlar başka bazı küçük sorunlara da işaret etse de, toz en yaygın olanları arasındadır ve çözümleri de benzerdir. Bu işaretlerden bazıları şunlardır:

  • Fan yüksek sesle çalışıyor: Bilgisayardan, özellikle de daha önce bahsettiğimiz fan bileşeninden çok daha fazla ses duymaya başladınız mı? Bu genellikle fanın eskisinden daha yüksek hızda çalıştığının bir işaretidir, bu da cihazın içindeki ısıyı olması gerektiği kadar uzaklaştırmadığı anlamına gelir – ve toz genellikle verimlilikte bu azalmaya neden olan birincil suçludur. Bu, bilgisayarının iç kısmına güvenenlerin fan bölmesindeki tozu püskürtmek için basınçlı hava kullanması gereken bir alandır – ancak burada rahat değilseniz, yardım için cihazı bilgisayar onarım uzmanlarımıza getirin.
  • Cihaz sıcaklığı: Cihazın aşırı derecede ısındığını fark etmeye başladıysanız, örneğin kucağınıza koyamayacağınız kadar sıcak bir dizüstü bilgisayar gibi, buradaki en yaygın suçlu yine tozdur. Yukarıdaki ile aynı şey oluyor: Bilgisayarın içindeki toz, fan çalışsa bile cihazın ısıyı dışarı atmasını zorlaştırıyor. Bilgisayarınızın normal çalışma sıcaklığının üzerinde olup olmadığından emin değilseniz, iç çekirdek sıcaklığını ölçen ve çok yükseldiğinde sizi uyaran birkaç programdan birini indirebilirsiniz.
  • Görsel sorunlar: Cihazın yüzeyinde gözle görülür şekilde toz birikintileri, kir veya başka sorunlar tespit edebiliyorsanız, cihazın içinde daha büyük toz birikintileri olması muhtemeldir. İşler bu noktaya ulaştıysa, bilgisayarı profesyonel temizlik ve onarım için ekibimize getirmek isteyebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir