Çalışmayan Bir Dizüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Düzeltilir?

Önce F tuşu, sonra R. Siz farkına bile varmadan, tüm dizüstü bilgisayar klavyeniz çalışmayı durdurdu ve siz de öyle. Bu sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, soruna neyin neden olduğunu bilmediğiniz sürece düzeltilmesi de zor olabilir.

İster açılmayan bir telefon ister kendi kendine kapanmaya devam eden bir TV olsun, her gün milyonlarca müşterinin en sevdikleri teknolojiden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı oluyor. Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi bozuksa, olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için ipuçlarımıza göz atın, böylece kesintisiz olarak yazmaya geri dönebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Dizüstü Bilgisayarımın Klavyesi Neden Çalışmıyor?

Donanım arızasından yazılım sorunlarına kadar klavyenizle ilgili sorun yaşamanızın çeşitli nedenleri olabilir. Ancak çoğu zaman, sorunu aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yaygın dizüstü bilgisayar onarım sorununa indirgeyebilirsiniz:

Sürücü

Klavyeniz bir sürücü sorunu nedeniyle yanıt vermiyor olabilir. Daha önce farklı bir klavye taktıysanız, bu sürücü mevcut klavyenize müdahale ediyor ve devre dışı bırakıyor olabilir.

Anakart

Klavyeniz ile dizüstü bilgisayarınızın anakartı arasındaki şerit veya konektör gevşemiş, hasar görmüş veya kırılmış olabilir, bu da klavyenizin yanıt vermemesine neden olur.

Gizli Kir ve Döküntüler

Klavyenizi en son ne zaman temizlediğinizi hatırlayamıyor musunuz? Belirli tuşların içinde veya çevresinde yapışmalarına, sıkışmalarına veya çalışmamalarına neden olan kir olabilir.

Hassasiyet Ayarları

Bir tuşa bir kez bastığınızda ve ekranınızda birkaç kez göründüğünde, ayarlarınız yanlış güncellenmiş veya değiştirilmiş olabilir, bu da her tuşa basışta birden fazla girişe neden olur.

Calismayan Bir Dizustu Bilgisayar Klavyesi Nasil Duzeltilir
Calismayan Bir Dizustu Bilgisayar Klavyesi Nasil Duzeltilir

Dizüstü Bilgisayar Klavyenizi Nasıl Tamir Edersiniz?

Dizüstü bilgisayarınızdaki klavyenin çalışmadığını belirledikten sonra, klavyeyi tekrar çalışır hale getirmenin birkaç yolu vardır. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, tuş vuruşlarınızı engelleyen şeyin donanımsal mı yoksa yazılımsal bir sorun mu olduğunu anlamaktır.

Donanım sorunlarının çoğu görünüm ve his ile tanımlanabilir. Klavyeniz kirli mi? Bazı tuşlar yapışkan veya basması zor mu geliyor? T gevşek mi yoksa zar zor mu takılıyor? Eğer öyleyse, dizüstü bilgisayarınızın donanımını düzeltmenin en iyi yollarını burada bulabilirsiniz:

Kir Kontrolü

Klavyenizdeki birikintileri veya kirleri bir kutu basınçlı hava ve yumuşak bir bezle temizleyin. Ayrıca tozdan kurtulmak için dizüstü bilgisayarınızı hafifçe baş aşağı sallayabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce dizüstü bilgisayarınızın fişini çektiğinizden ve kapattığınızdan emin olun.

Pili Çıkarın

Dizüstü bilgisayarınızın pilini çıkarın (çıkarılabiliyorsa) ve bunun yerine bilgisayarınızı şarj kablosuyla prize takın. Bazen klavye sorunlarınız pilden kaynaklanabilir çünkü pil doğrudan tuşların altında yer alır; bu durum özellikle dizüstü bilgisayarınızın pili aşırı ısındığında geçerlidir.

Anakartı Yeniden Bağlayın

Klavyeniz dizüstü bilgisayarınızın anakartıyla bağlantısını kaybettiyse veya hasar gördüyse, bu karmaşık bir sorundur. Dizüstü bilgisayarınızı kendiniz tamir etmek yerine hızlı bir onarım için en yakın mağazaya gitmenizi öneririz.

Klavye Sürücülerini Güncelleyin veya Ayarları Değiştirin

HP veya Dell dizüstü bilgisayar klavyenizin çalışmamasıyla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Aygıt sürücüleriniz, üçüncü taraf yazılımı veya güç sorunu gibi çeşitli nedenlerden dolayı arızalı olabilir. Klavyenizin düzelip düzelmediğini görmek için sürücüleri kaldırın ve yeniden yükleyin. Windows 10 veya Windows 11 bilgisayarda klavye sürücüleri nasıl güncellenir:

 1. Windows tuşuna basın ve “Aygıt yöneticisi “ni arayın.
 2. Klavyeler’in yanındaki oka tıklayın, ardından listelenen bir klavyeye sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelle’yi seçin.
 3. Güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik olarak ara öğesini seçin.
 4. Sürücüyü Güncelle’ye tıklayın.
 5. Mac kullanıyorsanız, Erişilebilirlik ayarlarınız yazarken sorunlara neden oluyor olabilir.

MacBook’unuzdaki Klavye Tuşlarını Nasıl Düzeltebilirsiniz?

 1. Sistem Tercihleri > Erişilebilirlik’i açın, ardından soldaki menüden Klavye’ye tıklayın.
 2. Donanım bölümünde Yavaş Tuşları Etkinleştir’in seçili olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, Yavaş Tuşları Etkinleştir’in seçimini kaldırın.

Bu özellik istemediğiniz tuşlara yanlışlıkla girmenizi engelleyebilirken, genel yazma sorunlarına da neden olabilir.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir