Bulaşık Makinem Suyu Boşaltmıyorsa Ne Yapmam Gerekir?

Bulaşık suyunda su kalmasının birkaç olası nedeni vardır. Bazı nedenler basitken diğerleri daha karmaşıktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tıkanmış Tahliye veya Tıkanmış Hava Boşluğu?

Bir sonraki iş sırası, bulaşık makinesinde ne kadar su kaldığını belirlemektir. Dolu olduğunda kapı contasının hemen altına doldurulmalıdır. Bu yaklaşık üç inç su. Bir döngünün sonunda hala biraz su varsa, sorun büyük olasılıkla tahliyededir.

Atık su, pompaya bir elek ve muhtemelen yumuşak gıda imhası yoluyla girer. Daha sonra bir tahliye hortumuna pompalanır. Tahliye hortumu büyük olasılıkla bir duvarın dışında, mutfağın hemen dışında veya musluğun yanındaki lavaboda yarıklı, metal bir silindirin altında bulunan bir hava boşluğu cihazına bağlıdır. Hava boşluğundan gidere giden bir tahliye hortumu olacaktır, büyük ihtimalle çöp imhasıdır. Çöp atma işleminiz yoksa, lavabo giderine bağlanacaktır.

Bulasik Makinem Suyu Bosaltmiyor
Bulasik Makinem Suyu Bosaltmiyor

Tıkanmış Anti-Sifon Cihazı?

Tahliye hortumlarını ve elekleri temizledikten sonra hala sorun devam ediyorsa, olası bir sorun antisifon cihazında olabilir. Sadece bazı bulaşık makineleri bunlarla donatılmıştır ve bunlara ulaşmak bir sıkıntıdır.

Sifon önleyici cihaz, tahliye hortumunun pompaya bağlandığı yerde bulunur. Genellikle tahliye hortumunun ucundaki kafeste küçük bir top gibi görünür. Pompa su pompalarken top tahliye hortumuna doğru çekilir; bu, tahliyeyi açar ve su serbestçe akar.

Pompa su pompalamayı bıraktığında, top pompa tahliyesine geri döner ve tahliye veya tahliye hortumundan bulaşık makinesine su girmesini engeller. Bu cihazın içine yiyecek veya başka kalıntılar girerse, tahliye tıkanabilir. Çıkıp temizlenmesi gerekiyor. Anti-sifon cihazı temizse, bu noktada sorun çözülmüştür.

Kötü Pompa mı, Zamanlayıcı mı?

Kötü performans gösteren bir pompaysa, yalnızca az miktarda su dışarı pompalanır. Zamanlayıcı ise, yeterince uzun süre pompalamayabilir. Pompa alışılmadık veya yüksek sesler çıkarıyor mu? Pompa verimli çalışmıyorsa ve ses çıkarmıyorsa, muhtemelen kötü bir pompadır.

Zamanlayıcı döngünün bitiminden önce duruyor mu, yoksa bazen döngü sırasında takılıyor mu? Zamanlayıcı düğmesi sert mi dönüyor yoksa atlıyor mu? Bir döngüyü tamamlamıyorsa, muhtemelen kötü bir zamanlayıcıdır. Zamanlayıcıyı değiştirme zamanı.

Pompanın Değiştirilmesi

Pompa, bazı bulaşık makinelerinde kolay, bazılarında ise çok zor bir iştir. Doğru pompayı bulmak için model numarasını kullanmanız gerekecektir. Pompanın konumuna göre işin zorluğunu belirleyebilirsiniz. Bulaşık makineleri en kolay olanlardan biridir. Her durumda, bulaşık makinesinin çıkması gerekecektir.

  1. Gücü ve suyu kapatın.
  2. Su kaynağını, güç kaynağını (bu genellikle sadece bir fiştir) ve tahliye bağlantısını kesin.
  3. Bulaşık makinesi normalde, bulaşık makinesinin üstündeki braketler aracılığıyla tezgahın altına vidalanan birkaç vidayla yerinde tutulur. Bunları kaldırın.
  4. Bulaşık makinesi şimdi dışarı kaymalıdır ve ona erişebilirsiniz.

Bu stratejiyi bulaşık makinesini çıkarmak ve pompayı çıkarmayı başarabilecek misin diye görmek için kullanırdım. Yeterince kolay ve yapabileceğiniz bir iş gibi görünüyorsa, yeni pompayı sipariş edin. Bunu çözemez ve işi tamamlayamazsanız, yeni bir bulaşık makinesi almanın zamanı gelmiş olabilir. Bir pompa tertibatı biraz pahalı olabilir ve bir servis çağrısı ve onarımı ile muhtemelen maliyetli olabilir.

Zamanlayıcıyı Değiştirme

Zamanlayıcı olduğunu belirlediyseniz, o zaman heyecan içindesiniz! Şaka yapıyorum. Zamanlayıcıyı değiştirmek göz korkutucu olabilir. Kapı panelinde bulunur ve bazen erişilmesi zordur. Kapıyı açmanız gerekecek.

Ön taraftaki yaylara erişiminiz olan bir yay ve kasnak sistemi ile yerinde tutulursa, kapının sürekli kapanmaması için yayı çıkarmak yardımcı olabilir. Yay ile çalışmak zorsa, onu kendi haline bırakmak iyi bir fikir olacaktır.

İç astardaki tutma vidalarını çıkararak başlayın. Astarın çıkarılması, çoğu bulaşık makinesi zamanlayıcısına erişmenizi sağlayacaktır. Bazı bulaşık makineleri, zamanlayıcıyı ayrı bir muhafazaya uygun şekilde kurmuştur. Zamanlayıcıyı çıkarmak ve değiştirmek oldukça kolaydır. Yol boyunca kafanız karıştıysa, montajın taslağını çıkarmak için zaman ayırın. Dikkatli olun – bazı bulaşık makinelerinde bazı mekanizmalar ön astar tarafından takılır veya tutulur.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir